Warsztaty 'Wymyśl zamek'

Warsztaty architektoniczne

27-05-2007  Autor: dam Radzimski, Mateusz Mastalski   Źródło: Organizatorzy   Kategoria: Wiadomości z kraju

W dniach 31.03, 01.04. 2007 odbyły się w Ogrodzieńcu warsztaty architektoniczne "Wymyśl Zamek" skierowane do uczniów gimnazjum. Warsztaty zostały zorganizowane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach- Adama Radzimskiego (KWK PROMES), Mateusza Mastalskiego, Magdalenę Załęcką, Paulinę Grabowską, a także nauczycielki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu - Katarzynę Weber, Marzenę Krawczyk.

Patronat nad przedsięwzięciem objął Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Wydawnictwo Architektura - Murator, Portal W-A.PL, Zamek Ujazdowski w Warszawie - Centrum Sztuki Współczesnej.

Warsztaty przed...

Inicjatywa skierowana do uczniów gimnazjum zrodziła się z braku, jaki panuje w zakresie edukacji architektonicznej wśród młodych ludzi. Jedynie dzięki świadomym działaniom podejmowanym we wczesnych latach edukacji, można efektywnie zmieniać jakość polskiej architektury. Celem warsztatów było pobudzenie świadomości architektonicznej, która będzie owocować w dojrzałym życiu, na wielu płaszczyznach, jak: docenianie, bądź krytyka zastanego otoczenia, zrozumienie w relacjach klient - architekt itd.
To próba zainicjowania tematu obecności architektury w codziennym życiu, przestrzennego myślenia, a przede wszystkim samodzielnego tworzenia wśród młodzieży. Edukacja szkolna często zapomina o potrzebie rozwijania kreatywności wśród dzieci. Są one wtłaczane w pewne schematy, którymi muszą operować. Zajęcia takie jak te maja na celu uświadomienie, że samodzielna praca, twórczość jest także ważną jakością, dzięki której można wiele się nauczyć nie tylko o tym, co wokół nas, ale także na temat samego siebie. Warsztaty maja dać uczniom możliwość twórczego rozwiązania problemów, zachęcenia ich do podejmowania własnej inicjatywy oraz krytycznego podejścia do zastanej rzeczywistości.

Temat warsztatów nie był przypadkowy- zagadnienie zamku jako budowli bardzo mocno zakorzenionej w świadomości młodego człowieka, z którą stykał się niejednokrotnie od najmłodszych lat poprzez oglądanie bajek, czytanie książek, naukę w szkole jest mu, więc doskonale znany- jednak czy młody człowiek potrafi spojrzeć na zamki z innej nie odkrytej jeszcze perspektywy. I to właśnie ten motyw poszukiwania nowych współczesnych elementów w jakby nie patrzeć na wskroś historycznym temacie był wyzwaniem dla poszczególnych grup projektowych.

Wstępem do pracy młodzieży był wykład wygłoszony przez architekta Roberta Koniecznego. Profesjonalizm oraz wyczucie potrzeb młodych odbiorców przez gościa warsztatów spowodowało, że otworzyli się oni na całkowicie świeże i nieznane dla nich do tej pory podejście do architektury. Efektem było stworzenie przez nich makiet współczesnych zamków. Uczniowie pracowali w czterech pięcioosobowych grupach, nad którymi opiekę sprawowali studenci architektury. Wyniki prac wszystkich grup były od siebie bardzo różne. Widać w nich wiele indywidualizmu oraz subiektywnych odczuć młodych twórców. Wykazali się oni dużą kreatywnością, dojrzałością, ale także precyzją wymaganą przy tworzeniu makiet.
Inicjatywy takie jak ta pozwalają nie tylko rozwijać kreatywność, ale także umożliwiają promowanie nowych spojrzeń na wydawałoby się tak skostniałe tematy.

Finałem całego przedsięwzięcia będzie wystawa prac stworzonych przez uczniów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach w dniach 28.05.07 - 10.06.07 r.

Grupa Adama Radzimskiego:

Grupa Mateusza Mastalskiego

Grupa Magdaleny Załęckiej

Grupa Pauliny Grabowskiej

Zamki - konsultacje wspólne

****************************

Warsztaty po...

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com