Irlandia serwerowniami stoi

Informacja prasowa

31-03-2010  Autor: Sylwia Chmielarz   Źródło: PM Group Polska   Kategoria: Wiadomości z kraju

PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska, wykorzystuje umiarkowany klimat Irlandii do zwiększenia wydajności i opłacalności funkcjonowania serwerowni. Wszystko, aby przyciągnąć inwestycje w tej dziedzinie. Polska ma nieco inny klimat, ale są pewne zasady inżynierii, które pozostają niezmienne niezależnie od miejsca na mapie.

W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła liczba powstających na całym świecie centrów danych. Trend ten napędzany jest dramatycznym wzrostem zapotrzebowania na zarządzanie informacją. Ciągły rozwoju usług internetowych, stron społecznościowych i nowych technologii, takich jak cloud computing, który wymaga zdolności do magazywnowania i wydajnego zarządzania ogromną ilością danych, wymusza ustawiczne rozbudowywanie infrastruktury dostawców tych usług. Nowe serwerowanie w szybkim tempie powstają na całym świecie, a koszty ich utrzymania rosną jeszcze szybciej. Raport z 2007 roku, przedłożony Kongresowi Stanów Zjednoczonych przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska sugeruje, że zapotrzebowanie energetyczne centrów danych w USA wzrośnie dwukrotnie i wyniesie ponad 100 miliardów kilowatogodzin do roku 2011.

PM Group proponuje rozwiązania, które mają na celu zwiększyć efektywność wykorzystania energii w centrach danych, a tym samym uczynić rachunki za prąd mniej dotkliwymi. – Kluczem do zbudowania wydajnych enegetycznie centrów danych jest dokładne zrozumienie i ustalenie potrzeb klienta już na samym początku, a następnie uwzględnienie ich w projekcie budynku, wyborze systemu i budowie, począwszy od fazy projektu koncepcyjnego – wyjasnia Brendan Roe dyrektor oddziału Zawansowanych Technologii w PM Group. – Ogromne znaczenie ma analiza wartości już na wczesnym etapie projektu. Umożliwia to zaprojektowanie, wybór i zainstalowanie najbardziej ekonomicznych systemów i technologii. Wraz z postępem prac projektowych zmniejsza się możliwość wprowadzania zmian, bez narażania się na wysokie koszty. Centra danych generalnie składają się z wielu różnych wzajemnie powiązanych systemów, tak więc zmiana choćby jednego z nich na późniejszym etapie będzie miała poważny wpływ na koszty i harmonogram prac - dodaje.

Jednym z ostatnich projektów Grupy PM jest obiekt o powierzchni 26 000 m2 i mocy 100MW ulokowany na obrzeżach Dublina. Komisja Europejskia uznała go za przykład dobrej praktyki innowacyjnego projektu zrównoważonego środowiskowo, gdyż jest on o 50% bardziej wydajny niż porównywalne centra danych powstałe zaledwie trzy lata temu. Prawie przez cały rok nie jest wymagane żadne mechaniczne chłodzenie, co znacznie zmniejsza zużycie wody i elektryczności. Taki wzrost wydajności udało się uzyskać głównie poprzez wykorzystanie darmowego chłodzenia powietrzem. Zaprzęgnięcie natury do pomocy umożliwiła niska temperatura powietrza w Irlandii. Brendan Roe uważa, że warunki klimatyczne miały kluczowe znaczenie w przetargu. Dają one szansę na przyciągnięcie pokrewnych inwestycji zagranicznych. – Centra danych działają przez 24 godziny 365 dni w roku, zużycie energii zazwyczaj  jest rozdzielone po połowie – 50% energii pochłaniają serwery, 50% – systemy chłodzenia budynku – tłumaczy ekspert PM Group. - Badania przeprowadzone w tym zakresie pokazują, że aż 76% istniejących obiektów jest tak naprawdę przechłodzonych, a co za tym idzie mało wydajnych energetycznie. Spore oszczędności można uzyskać dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu chłodzenia powietrznego i wodnego w odpowiednich temperaturach, a także za sprawą dobrego projektu systemu i wyboru sprzętu zwiększającego efektywność zużycia energii – dodaje Roe.

Choć nie wszystkie kraje mają łagodny klimat Irlandii i nie wszędzie jest możliwe wykorzystanie chłodzenia powietrzem na tak szeroką skalę, to kwestia właściwego wyboru miejsca pod inwestycję nadal pozostaje kluczowa dla ograniczenia kosztów prowadzenia centrów danych. – Czynnikiem, który ma duże znaczenie dla zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną jest dostępność naturalnych źródeł wody, takich jak rzeki, czy jeziora, które można wykorzystać w systemach chłodzenia – tłumaczy Brendan Roe – Można też wykorzystywać chłodzenie mieszane, korzystające z naturalnego gazu i biomasy. Ciepło powstające w serwerowni można wykorzystać do ogrzania pozostałych części obiektu lub pobliskich budynków. Można także wziąć pod uwage rozwiązania opierające się na energii słonecznej, wiatrowej lub źródłach geotermalnych – dodaje. Aby zmniejszyć zużycie energii i uzyskać maksymalną wydajność, trzeba dokładnie sprawdzic warunki lokalnego środowiska pod kątem dostępności zasobów naturalnych i odnawialnych źródeł energii już na etapie planowania inwestycji. Odpowiednie przygotowanie takiej inwestycji pozwoli w przyszłości uzyskać znaczące zmniejszenie kosztów jej funkcjonowania. W Polsce mamy dużo rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, jest więc nadzieja, że i nam uda się przyciągnąć inwesycje z zakresu hostingu usług internetowych.

Informacje o PM Group Polska

PM Group jest międzynarodową firmą architektoniczną, zarządzającą realizacją inwestycjami i zajmującą się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Firma powstała w Irlandii, a obecnie posiada biura na wszystkich kontynentach. Na całym świecie zatrudnia blisko 1800 osób. W rodzimej Irlandii jest największą firmą inżynierską i liderem w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Polska siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, ale spółka prowadzi także biura w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Polski oddział PM Group zatrudnia około 270 inżynierów i architektów.

Do klientów PM Group z sektora prywatnego należą m.in. DELL, 3M, LG, NSK Steering Systems, Electrolux, Funai, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, PF Anpharm SA, Cargill, Cadbury Wedel, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics. W ramach projektów realizowanych w sektorze publicznym firma współpracuje m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Lotniskiem im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, GDDKiA w Opolu, Urzędami Miast Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina i Jeleniej Góry, MPWiK w Krakowie, PWiK w Brzegu, Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz Agencją Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.

W 2008 roku za dużą dynamikę rozwoju firma otrzymała od Brytyjsko – Polskiej Izby Handlowej nagrodę w kategorii Business Development. Jest też laureatem Gazeli Biznesu i Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego oraz pierwszej nagrody w konkursie Bezpieczna Budowa 2008 organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy. 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com