System Philips ArenaVision oświetla płytę boiska na nowym stadionie Legii Warszawa

Informacja Prasowa

10-08-2010  Autor: Krzysztof Kouyoumdjian   Źródło: PHILIPS   Kategoria: Wiadomości z kraju

W projekcie oświetlenia płyty boiska przebudowanego stadionu piłkarskiego Legii Warszawa zastosowano oprawy ArenaVision MVF404 marki Philips – system oświetlenia obiektów sportowych najnowszej generacji.

Pierwsze próby nowego oświetlenia boiska warszawskiej Legii miały miejsce już kilka miesięcy temu. Premiera oświetlenia (jak również trzech nowych trybun stadionu), odbyła się 7 sierpnia podczas towarzyskiego meczu Legii z Arsenalem Londyn. Inauguracja oświetlenia wszystkich czterech nowych trybun będzie miała miejsce po zbudowaniu i oddaniu do użytku ostatniej z trybun, które jest planowane na I kwartał przyszłego roku. Docelowo płytę boiska będą oświetlały 232 oprawy o natężeniu 2000 luksów w kierunku kamer TV.

Nowy system oświetlenia Philips ArenaVision to udoskonalony model znanego na rynku projektora przeznaczonego do oświetlania obiektów sportowych, który posiada siedem systemów optycznych i rozsyłów strumienia światła od B1 (bardzo wąski strumień świetlny) do B7 (szeroki strumień świetlny). Dzięki zastosowaniu nowej lampy jedno-trzonkowej (MHN-SE 2000W) udoskonalono sprawność projektora i efektywność systemu, a także poprawiono jego wzornictwo, trwałość, niezawodność i funkcjonalność. W efekcie, nowy system ArenaVision pozwala na zmniejszenie ilości projektorów potrzebnych do oświetlenia obiektu sportowego, co oznacza obniżenie kosztów całej instalacji oraz konserwacji systemu oraz zwiększenie energooszczędności instalacji oświetleniowej płyty boiska o ponad 10%.

Projekt oświetlenia boiska na przebudowanym stadionie Legii Warszawa został wykonany z uwzględnieniem wymagań europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA. Projekt był na bieżąco konsultowany z biurem architektonicznym odpowiedzialnym za projekt stadionu - tak, aby optymalnie rozmieścić sprzęt oświetleniowy na konstrukcji zadaszenia trybun. Ze strony Philips, w pracach brała udział grupa projektantów oświetlenia Philips Lighting LiDAC, która ma doświadczenia z realizacji obiektów sportowych na wielu międzynarodowych imprezach.

Istotnym elementem procesu instalacji oświetlenia był szczegółowy opis projektu, z podaniem dokładnych lokalizacji poszczególnych opraw wraz z odpowiednimi parametrami ich nacelowania na precyzyjnie wyznaczone punkty na płycie boiska. Wykorzystano przy tym jeden z elementów systemu ArenaVision - specjalnie zaprojektowane precyzyjne urządzenie celujące, które zapewnia prawidłowe nacelowanie projektorów oraz późniejsze pomiary natężenia oświetlenia, tak by spełniało ono wymogi transmisji telewizyjnej w standardzie HD.

Philips ArenaVision

Philips Lighting jest ekspertem w oświetleniu obiektów sportowych, od lat współpracując jako partner z najważniejszymi światowymi federacjami sportowymi: IAAF (lekkoatletyka), FIFA (piłka nożna), FIBA (koszykówka), ITF (tenis) czy FIH (hokej na lodzie). Wśród stadionów oświetlonych przez Philips Lighting znajdują się m. in.

  • Stadiony olimpijskie na igrzyskach w Sydney, Atenach i Pekinie.

  • Ponad połowa największych stadionów piłkarskich świata (m. in. Estadio da Luz w Lizbonie, Old Trafford w Manchesterze, Stade Velodrome w Marsylii, Amsterdam ArenA, PSV Eindhoven, Rhein Energie Stadion w Kolonii).

  • 6 z 10 stadionów tegorocznego Mundialu w RPA oraz 8 z 12 stadionów Mundialu 2006 w Niemczech.

  • 70% piłkarskich stadionów klubów Premier League w Anglii.

  • Realizacje w Polsce: m. in. Warszawa, Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Płock, Gliwice, Grodzisk Wlkp. (pierwszy w Polsce stadion przygotowany do przekazu obrazu w technice HDTV), a także boiska realizowane w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Orlik 2012”.

     

    Legia oświetlona przez Philips'a - po kliknięciu powiększenie

    fot. Bartłomiej Zborowski / PAP

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com