Pokaż mi swoje sportowe obiekty...

Zawód Architekt

30-09-2010  Autor: Sebastian Osowski, redaktor naczelny Z:A, Bartosz Wokan   Źródło: www.zawod-architekt.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

...a powiem ci jak ważna jest kultura sportu i rekreacji w twoim kraju – taka parafraza popularnego powiedzenia bardzo dobrze wpisuje się w myśl przewodnią niniejszego numeru Zawodu:Architekt, dotyczącego w przeważającej części architektury sportowej.

Dzisiaj nie trzeba już nikogo przekonywać (a szczególnie architektów!), że w ciągu ostatnich kilku lat nadrabiamy dystans względem zamożniejszych społeczeństw i energicznie zaspokajamy głód posiadania obiektów sportowych. Powstają stadiony, hale, pływalnie. Będziem organizować piłkarskie Euro 2012 i siatkarski mundial w 2014 r., marzymy o innych ważnych imprezach.

Mamy świadomość, że dzisiejsze widowiska sportowe wymagają, jak nigdy przedtem, wyjątkowej oprawy. Areny, która wraz ze sportowcami i kibicami jest zdolna zmienić mecz w prawdziwy spektakl. O stadionach mawia się nawet (być może trochę na wyrost), że są katedrami naszych czasów – w ten sposób porównuje się dzisiejsze widowisko sportowe z obrzędem religijnym, ale także podnosi prestiż stadionów czy hal. Wszak wszyscy pamiętamy czym była katedra dla średniowiecznego miasta...

Mnogość zagadnień, nad którymi projektanci muszą zapanować w tak ogromnym procesie inwestycyjnym wymaga architektonicznej biegłości, balansującej na pograniczu różnych dyscyplin. Trzeba umieć rozmawiać ze współuczestnikami inwestycji, uwzględniać funkcje główne i pomocnicze (także ekonomiczne) obiektu, tendencje architektoniczne i konstrukcyjne. A także pamiętać o ocenie ludzi, na co dzień z takich obiektów korzystających: kibiców, sportowców, ekip telewizyjnych...

Właśnie na to spojrzenie, niejako z drugiej strony, często zaniedbywane, położyliśmy w tym numerze Z:A wyjątkowo duży nacisk.

Oprócz artykułów związanych z architekturą sportową wszystkim Czytelnikom polecamy wywiad z nowym prezesem Izby Architektów RP Wojciechem Gęsiakiem i blok tekstów biuletynowych. Zachęcamy do lektury nowego Zawodu:Architekt bo, parafrazując inne popularne powiedzenie: w dobrej architekturze dobry sport.

Sebastian Osowski, redaktor naczelny Z:A

PS. Najistotniejsze, by rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej nie tylko przybierał na sile, ale przede wszystkim aby przechodził z reprezentacyjnych stadionów i hal lokalizowanych w największych aglomeracjach w stronę obiektów mniejszych, budowanych na potrzeby lokalnych społeczności. I temu będziemy kibicować.

Zapraszamy do lektury!
 
Uprzejmie informujemy, że nowy numer Zawodu:Architekt został właśnie udostępniony w sieci do bezpłatnego pobrania (http://zawod-architekt.pl/download_za0410.php). Temat przewodni numeru 4_2010 to architektura sportowa, ale artykuły z nią związane to nie wszystko, co czytelnik może znaleźć w Z:A... Szczególnie warty polecenia jest wywiad z nowym prezesem Izby Architektów architektem Wojciechem Gęsiakiem. Zapraszamy do lektury!
 
W numerze:
Premiera: pilot pierwszego polskiego komiksu architektonicznego. Poznaj Archisława, Zochę i Zacharego!

oraz jak zawsze wiele interesujących artykułów, z których część można przeczytać on-line.

 

  • Pokaż mi swoje sportowe obiekty...

  • Dobre budowanie zawsze wymaga czasu

  • Czy warto projektować białe słonie?

  • Dzielnica moich marzeń

  • Zawodowcy o arenach sportowych

  • Obiekty(wnie) w obiektywie

  • Wspólna hala Gdańska i Sopotu

  • 18 dołków na 80 hektarach. O projektowaniu pól golfowych

  • Laserowa inwentaryzacja 3D

  • Nowa kadencja Izby Architektów rozpoczęta

  • Architektów „konferencjowanie” madryckie

  • Na drodze do uprawnień projektowych: praktyka architektoniczna na budowie

  • Rakietą i serwisem

Pobierz plik ze strony www.zawod-architekt.pl

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com