Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Laboratorium Snów na Jawie

Grupa robocza dla postępowych fantazji

2007-07-30  Autor: [KK]   Źródło: www.transrobota.net, Roland Stratmann (D)   Kategoria: Wiadomości z kraju

W obliczu szczególnych okoliczności oraz ogromnych i częściowo nierozstrzygniętych problemów związanych z obecnym i przyszłym wykorzystaniem obszarów portowych na Łasztowni w odniesieniu do formy, struktury i sytuacji pracowników, proponuję trzyczęściowy projekt pod tytułem "Laboratorium Snów na Jawie" (Daydream Laboratory). Trzy poziomy projektu będą rozwijać się częściowo równolegle i przez określony czas.

I. Uczestnictwo ludności - forum i punkt spotkań
Zainspirowany konferencją, podczas której szeroko prezentowano cele, życzenia i idee dotyczące przyszłości Łasztowni, proponuję stworzenie forum pod nazwą "Laboratorium Snów na Jawie".
"Laboratorium..." będzie działać zarazem jako punkt kontaktowy, miejsce wymiany, archiwum dokumentacji i twórcze źródło inspiracji. Przedstawiciele wszystkich grup społecznych będą mogli wyrazić swoje pomysły i komentarze na temat planów dotyczących portu; będą mieli możliwość udokumentowania swoich pomysłów, niezależnie czy będą one utopijne, dziwaczne i wydumane, czy przyziemne i realistyczne.
Celem "Laboratorium Snów na Jawie" jest ujawnienie ukrytych wartości społeczeństwa i zamienienie ich w twórczy potencjał, którego odkrycie może doprowadzić do "plonu twórczej pracy".

Poprzez "plon twórczej pracy" rozumiem przedmioty wykonane ręcznie i wciąż noszące na sobie ślady osobistego "podpisu" autora. Zrobiona na szydełku chusta lub samodzielnie wykonana zabawka mogą mieć bardziej osobiste cechy niż przedmiot zrobiony na stole montażowym lub mebel wykończony przez maszynę. Jednocześnie każdy z tych przedmiotów nosi w sobie różną dawkę osobistych, społeczno-gospodarczych, politycznych, kulturalnych i przekazanych informacji, które dają nam obraz społeczeństwa, w którym został on wytworzony.

W punkcie spotkań, mieszkańcy z różnych grup społecznych (robotnicy, nauczyciele, urzędnicy, studenci, emeryci, bezrobotni itp.) będą mogli wymienić przedmiot, który sami wykonali na jedną z moich prac stanowiących część instalacji.

II. Interwencja artystyczna - oznaczenia i znaki drogowe
Ponad wymiarowe znaki drogowe z elementami graficznymi wyobrażającymi utopijną koncepcję w odniesieniu do terenu portu, będą stanowić nowy system organizacji ruchu drogowego na Łasztowni.

Znaki te spełnią trzy funkcje:

1. Jako obiekty "znaczące", wyodrębnią obszar i miejsce tymczasowo przejęte przez sztukę i wskażą drogę do "Laboratorium Snów na Jawie". Prezentacja utopijnych koncepcji na znakach drogowych drażni nawyki wizualne i odcina się od tradycyjnych zasad ruchu drogowego.

2. Znaki powinny być eksponowane przed biennale w centrum miasta; mogą funkcjonować jako pieczęć wydrukowana na ulotkach dotyczących projektu. Zwróci to uwagę ludzi i jednocześnie będzie promować ideę "Laboratorium Snów na Jawie".

3. Jako wydruki formatu A5 będą potem wisiały jako elementy instalacji i będą wymieniane na przedmioty dostarczane przez odwiedzających.

III. Transformacja - Instalacja we wnętrzu
W jednym z dostępnych nieużywanych pomieszczeń (takich jak np. strych lub dawny cielętnik) na Łasztowni, powstanie ogromna instalacja zrobiona z drutu i folii aluminiowej. W lekkiej przezroczystej strukturze i urojonym wyglądzie kojarzy się z zamkiem w powietrzu. Początkowo będą w niej wisiały liczne numerowane kartki papieru zadrukowane wspomnianymi już znakami drogowymi. Podczas wystawy stopniowo
będą one zastępowane przez obiekty odwiedzających i mieszkańców.

W ten sposób, instalacja w swej przestrzennej obecności nie jest tylko wyimaginowaną mrzonką odzwierciedlającą życzenia, sny czy oczekiwania, lecz jednocześnie działa jako godny uwagi wskaźnik, w którym można odczytać bezpośrednie przyjęcie, inicjatywę i zaangażowanie w projekt na Łasztowni. W czasie wystawy, jak w ekspozycji poklatkowej, będą pokazywane różne elementy społeczeństwa i spraw z życia codziennego, pracy i kultury. Autor jest całkowicie świadomy faktu, że "Laboratorium Snów na Jawie" jako projekt otwarty ma taką samą szansę na porażkę jak na sukces. "Laboratorium..." może być użyte jako niezwykłe pole badań, reprezentatywne dla przyszłych projektów na Łasztowni, w których w czasie realizacji efekt końcowy jest wciąż otwarty.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro