Indywidualny Dom TypOwy pod Pszczyna w TV Canal+

Informacja Prasowa

16-05-2011  Autor: Katarzyna Baron   Źródło: www.para-image.net   Kategoria: Wiadomości z kraju

Z przyjemnością informujemy, że Indywidualny Dom TypOwy arch. Roberta Koniecznego, który zrealizowany został przez zespół "Baron-Baron filmy o architekturze" w ramach projektu promocyjnego www.indywidualny-dom-typowy.pl został zaprezentowany w nowym cyklu telewizji Canal+ pt. "Archirektura nowoczesnej Polski" w kanale DOMO.

Skrót filmu można obejrzeć pod bezpośrednim linkiem:

www.domo.pl/2010/architektura-polski-dom-typowy-pod-pszczyna_354

 

Cieszymy się, że dom, po blisko 2 latach od realizacji, nadal wzbudza zainteresowanie i znalazł się wśród 12 polskich obiektów, które zaprezentowane zostaną w tym cyklu.

 

Informacje o domu TypOwym prezentowane już w W-A.pl:

Posiada on trzy cechy:

  • pasuje na prawie każdą działkę

  • pasuje dla prawie każdej rodziny

  • pasuje do różnych przepisów lokalnych (rodzaje dachów).

Do tego Indywidualny Dom TypOwy wychodzi naprzeciw marzeniom o mieszkaniu w zdrowym i ekologicznym budynku. Indywidualny Dom TypOwy łączy indywidualność z uniwersalnością, nowoczesne technologie z tradycyjnymi materiałami budowanymi, oryginalny rzut na planie koła z typowym dwuspadowym dachem, a przy tym energooszczędność, naturalność i przyjazność dla mieszkańców . Pierwszy, modelowy dom według tych założeń powstaje właśnie pod Pszczyną.
Krótki film o domu znajduje się na www.indywidualny-dom-typowy.pl

Indywidualny Dom TypOwy to wynik pracy nad pomysłem na ekologiczny dom z drewna, o nowoczesnej bryle opartej na dobrym projekcie. Dom dla ludzi szukających czegoś nietypowego w cenie zbliżonej do domu katalogowego, dla ludzi z wyczuciem, których nie stać na projekt indywidualny, a chcieliby mieszkać wygodnie, funkcjonalnie i cieszyć oko dobrą architekturą.

- Pierwszym zadaniem dla inwestora planującego budowę domu jest wybór projektu i technologii. Coraz częściej jednak chcemy domu „szytego na miarę”, dostosowanego do konkretnych potrzeb i trybu życia. Indywidualny projekt dobrego architekta jest jednak kosztowny i nie zawsze dobry, dlatego do opracowania koncepcji domu powtarzalnego zaprosiliśmy uznanego architekta. O wyborze technologii przesądził podziw dla skandynawskiej i zachodnioeuropejskiej nowoczesnej architektury drewnianej, która w Polsce nie jest oczywista.  Dlatego cały proces budowy zostanie pokazany w filmie – mówi Tomek Baron, pomysłodawca akcji Dom-Nowy Wymiar. – Chcemy przekonać widzów, że warto budować z drewna i można to robić nowocześnie, by później mieszkać w zdrowym, ciepłym i komfortowym domu, który został rozwiązany zgodnie z naszymi oczekiwaniami.


Czym jest dla nas idealny dom typowy?
Z jednej strony powinien pasować na prawie każdą działkę, a z drugiej - odpowiadać potrzebom prawie każdego człowieka. W odpowiedzi na potrzebę osiągnięcia możliwie największej uniwersalności zaproponowany został  dom na planie koła.

- Dom ten jest odpowiedzią na masę fatalnych i tandetnych domów katalogowych, zachowuje jednak to, co jest w nich najważniejsze czyli przystępną cenę i dostępność – zapewnia Robert Konieczny z KWK Promes. - Z założenia ma to być  dom  typowy, ale bez jego typowych wad. Powinno się go móc wpisać w działkę o dowolnym kształcie, stąd jego okrągły rzut. Powinien pasować do każdego otoczenia, dlatego możliwość zastosowania w budynku różnych rodzajów dachów. Powinien odpowiadać każdej rodzinie, stąd, dzięki drewnianej konstrukcji, możliwość modyfikowania przestrzeni. Ponadto jego wnętrza powinny być bardzo ustawne dosłownie "pod przysłowiowe meble z Ikei" , dlatego też taki jest.

Program użytkowy
Dzięki zastosowanej konstrukcji szkieletowej i modułowemu podziałowi przestrzeni, wnętrze domu daje się dowolnie kształtować w odpowiedzi na potrzeby konkretnych użytkowników i to zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszego użytkowania domu - żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna. Zastosowanie trzonu komunikacyjno-instalacyjnego - rozwiązania, które polega na zlokalizowaniu komunikacji pionowej oraz wszystkich przewodów instalacyjnych w centralnym punkcie domu - koła, do minimum doprowadza ilość powierzchni komunikacyjnej oraz sprawia, że każdy punkt w domu ma jednakowy dostęp do wszelkich instalacji (w tym do wentylacji), co zapewnia pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni.

Wnętrza domu opartego na planie koła są ustawne, a przy tym efektownie otwierają się na światło płynące z okien. Parter stanowi obszerna część dzienna z kuchnią, pokój gościnny, łazienka z sauną z wyjściem do ogrodu oraz zaplecze gospodarcze (kotłownia, suszarnia). Piętro to strefa prywatna właścicieli – sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Na poddaszu uzyskano otwartą przestrzeń pracowni doświetlonej oknami połaciowymi, którą można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników.

Oszczędności, komfort życia i zalety dla środowiska
Walory budynku niskoenergetycznego bliskiego domowi pasywnemu uzyskano dzięki kształtowi bryły, zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja),  systemu podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej, izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości 25 cm z wełny mineralnej i dachu o grubości 30 cm. Roczne zapotrzebowanie na energię nie przekroczy 40 kWh/m2, a nowoczesny system grzewczy zredukuje ilość emitowanych spalin. Wełna w ścianach działowych i stropach wspiera termoizolacyjność i zapewnia mieszkańcom ciszę. Energooszczędne dwukomorowe okna aluminiowo-drewniane mają współczynnik przenikania k=1 dla całego okna. Wysokiej klasy naturalne materiały budowlane i wykończeniowe (drewno, wełna mineralna, płyty g-k, szkło) tworzą komfortowy mikroklimat, poczucie ciepła i przytulności.

Technologia
Dom posadowiony jest na fundamencie betonowym zaizolowanym płytami XPS firmy Austrotherm. Bryła to szkielet drewniany częściowo prefabrykowany, pokryty płytami Rigidur –H i wypełniony wełną mineralną Rockwool. Szkielet oparty jest na betonowym trzonie komunikacyjnym, wymurowanym z półokrągłych bloczków. Dach dwuspadowy, krokwiowo-jętkowy, pokryty płytą OSB i wykończony membraną dachową Silver Art z oknami dachowymi Fakro. Piękne elewacyjne drewno cedrowe niemieckiej firmy Moco wygląda szlachetnie w połączeniu z aluminiowo-drewnianą stolarką okienną Stolbud Włoszczowa. Zaletą takiej elewacji jest to, że nie trzeba jej niczym impregnować, a wraz z upływem czasu drewno nabiera eleganckiego, szarosrebrnego odcienia.

- Zalety tej technologii to szybkość (montaż konstrukcji na budowie trwał 5 dni), suche, zdrowe ściany oraz poczucie, że żyjemy w domu wybudowanym z materiałów odnawialnych i mądrze korzystamy z zasobów Ziemi.   W prace nad budową domu zaangażowani są producenci materiałów budowlanych i doświadczone firmy wykonawcze, a także eksperci z Politechniki Śląskiej, autorzy szczegółowych obliczeń zapotrzebowania energetycznego budynku i poszczególnych pomieszczeń oraz certyfikatu energetycznego – dodaje Tomek Baron – Każdy przekazuje wiedzę ze swojej  dziedziny by uzyskać najlepszy efekt dla mieszkańców domu modelowego i kolejnych inwestorów, którzy wybiorą ten dom do wybudowania na swojej działce.

Dom powinien być gotowy jesienią tego roku. Również wtedy dostępny będzie film dokumentalny z prac projektowych, budowy i wyposażania. Film będzie załączany na płytach DVD do magazynów architektonicznych i budowlanych.

 

Partnerzy akcji:

Aniro – listwy wykończeniowe

Amica – sprzęt AGD

Ante-Holz – drewno konstrukcyjne

Astra Trade - elewacyjne wkręty Rapier Star

Austrotherm – izolacja XPS fundamentów i podłogi na gruncie

Barlinek –podłogi jesionowe

Black Red White – meble kuchenne

Cekol – chemia budowlana

DeLonghi – wyposażenie

DuPont – barek, blaty i zlew z Corianu

Eko-Pol – biologiczna oczyszczalnia ścieków

Fakro – drewniane okna połaciowe, schody strychowe

Glaspol – podłoga szklana

Gospodarstwo Szkółkarskie Kapias – rośliny ogrodowe

Koło – ceramika łazienkowa EGO

Komfort – wykładziny wełniane

Indeco – szafy do zabudowy

Invado – drzwi wewnętrzne bezprzylgowe

Libet – kamień ogrodowy

Moco – drewno elewacyjne z cedru kanadyjskiego

Magnat – jednowarstwowe, lateksowe farby do wnętrz

Marazzi – ceramika podłogowa i ścienna

Nap – meble tapicerowane

Oras – armatura łazienkowa

Rehau – instalacje: ogrzewania podłogowego, wod-kan, GWC

Rigips – systemy suchej zabudowy

Rockwool – izolacja z wełny mineralnej

Schneider Electric – osprzęt elektryczny

Soprema – membrana dachowa Silver Art

Stolbud Włoszczowa – okna drewniano-aluminiowe, drzwi wejściowe

Trawnik

Viessmann – pompa ciepła, systemy solarne, rekuperator

Volkswagen

Wavin – system drenażu z rozsączaniem liniowym

 

Firmy wykonawcze:
prefabrykacja ścian i dachu – Drevobau, Skoczów,
generalny wykonawca - Zakład Budowlany Jan Tasarz, Orzech

Informacje dodatkowe:
Autor projektu domu - arch. Robert Konieczny - zdobywca międzynarodowej nagrody "Dom roku 2006", jedyny z Polski na liście "101 world's most exciting architects" magazynu "Wallpaper", jako jedyny z Europy Środkowowschodniej na liście 44 najlepszych młodych architektów świata" według wydawnictwa Scale.  www.kwkpromes.pl

Koncepcja Dom-Nowy Wymiar
Tomek Baron – producent filmów o architekturze i budownictwie
tel.: 0502 120 422

www.dom-nowywymiar.pl
www.architekturaplusvat.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com