Świadome Wnętrze 2011 - podsumowanie I etapu

Cykl Wykładów dla Architektów – Świadome Wnętrze 2011 we Wrocławiu i Poznaniu

29-07-2011  Autor: Bożena Hoffmann   Źródło: MARTELA SP. Z O.O.   Kategoria: Wiadomości z kraju

Zakończył się pierwszy etap tegorocznego Cyklu Wykładów dla Architektów – Świadome Wnętrze 2011 we Wrocławiu i Poznaniu. Kolejne spotkania odbędą się we wrześniu, 28,29 i 30 września – Łódź, Warszawa, Gdańsk, we wrześniu przewidywane są również spotkania dla architektów w Krakowie i Katowicach.

Partnerami  tego cyklu wykładów były firmy: Martela, Desso i Rockfon; był też patron specjalny, firma Minera Skifer z Norwegii. Wykłady w Poznaniu zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania, Pana Ryszarda Grobelnego oraz patronatem Poznańskiej Estrady i Pawilonu Nowa Gazownia.
Imprezę objęły Patronatem Medialnym następujące media: TV DOMO, Architektura & Biznes,  ARCHITEKTURA Murator, Archivolta, Dobre Wnętrze, Komunikat SARP, Office & Facility,  Urządzamy dom i mieszkanie, Wnętrza Komercyjne, Zawód: Architekt, serwis www.architektura.info i www.architekci.pl. 

Gościem wykładów w Poznaniu i Wrocławiu był Ole Gustavsen, architekt z norweskiej pracowni Snohetta (m.in. 2009 r. za Norweską Operę Narodową i Balet w Oslo - Nagroda Miesa van der Rohe;  Nagroda Miesa van der Rohe – nominacja za Centrum Kultury Sandvika, r. 2003).

Ole Gustavsen wygłosił wykład pod tytułem „Cyfrowa podróż po architekturze”, który wywołał duże emocje i zainteresowanie. Architekt zaprezentował uczestnikom wykładów nowatorskie projekty, wizjonerskie pomysły oraz podzielił się informacjami o problemach w trakcie realizacji obiektów, z którymi pracownia Snohetta musiała się zmierzyć. Wykłady zostały zilustrowane krótkimi filmikami oraz animacjami dotyczącymi prezentowanych obiektów. Co ciekawe, Ole Gustavsen przedstawił zarówno te największe (nie tylko powierzchnią, ale i zdobytymi nagrodami) projekty; ale też te najmniejsze – jak na przykład ogrodowa fontanna dla kota – pokazując, że dla architekta, każde wyzwanie jest ważne i może być potraktowane jako cenne doświadczenie i ćwiczenie umiejętności.
Wykłady, jak co roku, odbywały się w inspirujących, ciekawych wnętrzach; we Wrocławiu byliśmy gośćmi Synagogi Pod Białym Bocianem; która jest nie tylko miejscem praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijającym się Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej o wymiarze międzynarodowym, w którym odbywają się liczne wystawy, koncerty, wernisaże, występy teatralne, warsztaty oraz spotkania. Wynika to z dobrej akustyki obiektu, jak również z jego wielkości (może pomieścić kilkaset ludzi). W Poznaniu wykłady odbywały się Pawilonie Nowa Gazownia, który zbudowany został w celu promowania i zapowiadania projektu budowy Nowa Gazownia. Pomoże on stworzyć platformę, która poprzez działania artystyczne, dyskusje i pracę społeczną monitorować będzie postępy prac nad tym projektem. Zadaniem Pawilonu NG jest tworzenie miejsca o silnej identyfikacji lokalnej o znaczeniu ponadregionalnym i międzynarodowym.
 
W trakcie wykładów w Poznaniu i we Wrocławiu wśród przybyłych na wykłady architektów, zostało przeprowadzone losowanie; rozlosowano dwa fotele Onda i James+ (szczęśliwymi osobami były: Pani Zuzanna Róg we Wrocławiu i Pani Małgorzata Majchrzak w Poznaniu), wykładzinę Air Master oraz designerskie szklanki do.. napojów.
Wydarzenia czerwcowe, we Wrocławiu i w Poznaniu zgromadziły ponad 250 architektów.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.swiadomewnetrze.pl.

Po kliknięciu powiększenie:

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com