Zespół filmowy PARA na Westivalu w Szczecinie

Informacja Prasowa

10-11-2011  Autor: Katarzyna Baron   Źródło: www.para-image.net   Kategoria: Wiadomości z kraju

Już po raz kolejny filmy o ciekawych obiektach architektonicznych, autorstwa zespołu filmowego PARA, zaprezentowane zostaną podczas Westivalu Sztuka Architektury w Szczecinie, organizowanego przez SARP o. Szczecin. Tym razem pokazanych zostanie pięć filmów o obiektach z Finlandii, Hiszpanii, Austrii, Włoch i Polski pod wspólnym hasłem ''Zaprojektujmy razem miasto''. Projekcje odbędą się 14. i 15. listopada w Szczecinie.

Nie to, jakie są budynki, ale to, co one symbolizują,
determinuje naszą ocenę – Alain de Botton


- W tym roku tematami Westivalu są przestrzenie wielokulturowe i współczesna architektura miejska, sądzimy więc, że zaproponowane przez nas obiekty mogą być ciekawym głosem w dyskusji na te tematy. Każdy z nich konfrontuje się z zastaną rzeczywistością, a jednocześnie jest autonomicznym dziełem, służącym mieszkańcom, którzy niejednokrotnie borykali się z jego innością zanim przyjęli je za swoje. Architektura i reakcja na nią stanowią bowiem odzwierciedlenie kondycji społeczeństwa – im bardziej jest ono konserwatywne, tym trudniej przychodzi mu zaakceptować nowoczesność, a jednocześnie tym bardziej jej potrzebuje – mówi Tomek Baron, autor filmów. – Dla nas zawsze ciekawe są głosy i  twórców, i użytkowników i dlatego zapraszamy ich do naszych filmów.

Film o arch. fińskiej prezentuje dwa obiekty - ratusz w Säynätsalo autorstwa Alvara Aalto, zaliczany do arcydzieł architektury oraz przebudowaną na centrum kulturalno-kongresowe fabrykę włókienniczą w Hämeenlinnie autorstwa JKMM Architects. Oba służą lokalnym społecznościom, wyrastając z fińskiej tradycji i łącząc ją ze współczesnymi potrzebami.

Gmina Villnoess we włoskich Dolomitach to narodowościowy tygiel. W tradycyjnych południowotyrolskich domach mówi się po niemiecku lub ladyńsku, w szkołach uczy się dodatkowo włoskiego, nad tą mieszanką pobrzmiewają dzwonki szczęśliwych alpejskich krów i górują skaliste szczyty, na których swoją alpinistyczną karierę zaczynał Reinhold Messner. U ich stóp, w wiosce St. Magdalena, powstał 2 lata temu zespół nowoczesnych budynków autorstwa monachijskiej pracowni Burger Rudacs Architekten, mieszczący centrum parku narodowego i szkołę. Pośród ukwieconych pelargoniami domów o skośnych dachach wygląda jak milcząca skała.

Trzeci film poświęcony jest największej drewnianej konstrukcji na świecie. Metropol Parasol Jurgena Mayera H. doczekał się już prezentacji w nowojorskim MOMA, a po otwarciu stał się nowym symbolem Sewilli, uznawanej za serce konserwatywnej Hiszpanii.

W filmie o Stadtforum w Innsbrucku wiedeński architekt, artysta i pisarz Heinz Tesar oprowadza widzów po wielofunkcyjnym obiekcie swego autorstwa, wybudowanym na miejscu dawnej szkoły w samym sercu miasta, snując jednocześnie rozważania o roli architektury, sztuki i kultury w życiu miasta i społeczeństwa. Budynek został ukończony w
2006 r., mieści bank, galerię sztuki i salę koncertową;  otrzymał austriacką nominację do nagrody Miesa van der Rohe.

Ostatni film poświęcony jest nowemu basenowi olimpijskiemu w Szczecinie. Konkurs na ten obiekt wygrała szczecińska pracownia OS Architekci, a otwarcie nastąpiło w listopadzie 2010 roku. Autorzy - Marek Orłowski i Marek Szymański wyjaśniają swoją koncepcję rozbudowy szczecińskiego Domu Sportu i budowy nowego basenu olimpijskiego, który stał się najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, a także zastanawiają się, na ile prowadzenie projektu we własnym mieście sprawdza się.

Podczas tegorocznego Westivalu zostaną również pokazane inne filmy m. In. o architekturze japońskiej, skandynawskim modernizmie. Program uzupełniają wystawy projektów, prelekcje i dyskusje. Pełny program dostępny jest na http://szczecin.sarp.org.pl/westival_2011

Zespół filmowy Para jest autorem filmów poświęconych współczesnej architekturze – ostatnio zrealizowane filmy prezentowały wybitne europejskie realizacje międy innymi: pawilon letni Serpentine Gallery arch. Petera Zumthora w Londynie, Muzeum MAXXI arch. Zahy Hadid w Rzymie. Filmy można oglądać w portalach architektonicznych, a także podczas spotkań dla architektów. Para ma na swoim koncie również filmy publikowane na DVD m. in. „Perspektywy architektury”,  „Minimalizm-czysta forma” , „Piazzalogia”, „Scenografia życia”,  „Architektura second  life”, „Osiedle ZEN”, „Modernizm emocjonalny”, „Fabryki do życia”.

Zespół zrealizował również filmowo-edukacyjny projekt dotyczący budownictwa drewnianego – w jego ramach powstał Indywidualny Dom TypOwy arch. Roberta Koniecznego i film z jego budowy, w którym, poza tematyką architektoniczną, znalazło się miejsce na prezentację nowoczesnych technologii budownictwa niskoenergetycznego z materiałów odnawialnych.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com