„Bez(do)mnie” -czyli, jak studenci pomagają przejść z bezdomności w „domność”

Informacja Prasowa

04-05-2012  Autor: Joanna Żyłowska   Źródło: organizatorzy   Kategoria: Wiadomości z kraju

11 maja 2012, godz 19- MWW ( Muzeum Współczesne Wrocław - pl. Strzegomski 2a), wernisaż wystawy „Bez(do)mnie”. „Bez(do)mnie” -czyli, jak studenci pomagają przejść z bezdomności w „domność”

Multimedialna wystawa, wpisująca się w muzealny cykl rozmów o braku, jest ukoronowaniem kilkumiesięcznej pracy, która połączyła z pozoru odmienne środowiska: studentów architektury z KN Humanizacja Środowiska Miejskiego, działającego na Politechnice Wrocławskiej, doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz słuchaczy Państwowego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu (SKiBA). Jej kształt jest efektem nawiązania niezwykłej znajomości z mieszkańcami schroniska dla bezdomnych mężczyzn Tow. Św. Brata Alberta we Wrocławiu. Konsultacji, warsztatów, debat i testów z ich udziałem.

Antropolodzy i animatorzy kultury i kierowali procesem współpracy z osobami bezdomnymi, czuwali nad przebiegiem poznania ich realnych potrzeb.

Cały pilotażowy projekt został zarejestrowany przez słuchaczy SKiBY. Materiał filmowy i fotograficzny jest integralnym elementem wystawy. Architekci odpowiadali za stronę projektowo- wykonawczą. Wykorzystując papier jako materiał konstrukcyjny, zaproponowali wyposażenie przestrzeni towarzyszących wychodzeniu z bezdomności: schroniska i mieszkania własnościowego. Prezentują również innowacyjny projekt domu treningowego, który jest wykonany z papieru i uwzględnia fazy wychodzenia z bezdomności.

Prototypy mebli i pierwsze projekty zostały pokazane bezdomnym. Spotkały się z niezwykłym entuzjazmem i zainteresowaniem. Instant Home - produkt będący schronieniem zapewniającym warunki przetrwania osobie tymczasowo pozbawionej dachu nad głową jest obecnie pod okiem animatorów testowany w schronisku. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie budowy na terenie ośrodka pierwszego papierowego domu treningowego i możliwość zamieszkania w nim. Meble po wystawie trafią prosto do przestrzeni schroniska, a architekci tworzą wyposażenie mieszkania własnościowego, do którego niebawem przeprowadzi się jeden z mieszkańców schroniska.
Bez(do)mnie jest dowodem na to, jak fuzja środowisk, połączenie antropologicznych badań i pracy warsztatowej przyczynia się do podwyższenia poziomu życia i poprawy wizerunku osób bezdomnych. Jest zwieńczeniem pierwszego etapu prac, a jednocześnie preludium ich kontynuacji.
Nowe rozwiązania terapeutyczne, atrakcyjne formy konsultacji społecznych, działania artystyczno-naukowe wspierające grupy wykluczone, są dla antropologów zachętą do dalszych działań, w które na pewno włączą się architekci.

Imprezy towarzyszące wystawie:
11.05(piątek), godz. 19- Wernisaż wystawy „Bez(do)Mnie
23.05 (środa), godz. 18- „INSTANT HOME- architektura bezdomnych” –
prezentacja i wykład Jerzego Łątki
25.05 (piątek), godz. 20.30- Audiowizualne opowiadanie „Brazylia”
autorstwa artystycznego kolektywu ze stowarzyszenia „MIASTOSPÓŁKA”
28.05 (poniedziałek), godz. 18- „Rozmowa o wychodzeniu z bezdomności…”
Dariusz Dobrowolski i Wiesław Pietrzak odpowiedzą na pytania Łukasza
Michonia i Iwony Morozow

Więcej o Kole Naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego: www.hsm.pwr.wroc.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com