MURSK/ŁADNE w kolorze

Informacja Prasowa

15-05-2012  Autor: Edyta Ołdak   Źródło: Stowarzyszenie    Kategoria: Wiadomości z kraju

Mursk i Ładne to wsie położone po dwóch stronach tej samej drogi, która jednocześnie łączy, dzieląc. Ale droga to nie jedyna rzecz która łączy/dzieli mieszkańców. Ludzie spieraja się tam o wiele rzeczy, jak to w małych społecznościach. Naszym działaniem pogodzimy Mursk i Ładne za pomocą koloru, a już pokazaliśmy, że wszystkim mieszkańcom zależy na przestrzeni publicznej.

Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” oraz Fundacja Ari Ari zrealizują szeroko zakrojone działania we wsiach: Mursk i Ładne. Podczas warsztatów z dziećmi oraz dorosłymi mieszkańcami wsi dokonamy kolorystycznej analizy okolicy i wybierzemy kolor wsi. Będzie to wynik wielu analiz - mody kolorystycznej, tradycji kolorystycznych regionu, zdjęć
satelitarnych, map, rocznych amplitud temperatur. Działanie nie tylko przypomni kolorystyczne tradycje regionu, ale będzie wskazówką dla wszystkich pozostałych.

Działanie jest bezprecedensowe, pozwoli uwierzyć mieszkańcom wsi, że mogą wyznaczać mody i kierunki dla całej Polski.

Rezultatem projektu będzie wspólne malowanie wsi na wybrany kolor (zestaw kolorystyczny). Malować będziemy przestrzeń prywatną (każdy we własnym zakresie) oraz przestrzeń wspólną, którą stworzymy w wyniku projektu. We wsi powstaną 3 wiaty przystankowe, ławki, tablice, plac zabaw, kosze na śmieci - wszystko w kolorze wsi, w nowoczesnej konwencji architektonicznej nawiązującej do regionalnej stylistyki.

Współcześnie bardzo rzadko myśli się o kolorze w procesach modernizacji miast i wsi. Bloki malowane są na takie same, infantylne, wyblakłe kolory, barierki wiaduktów zaś na przypadkowe. Brak analizy kolorystycznej skutkuje chaosem, nieczytelnością, często tandetą.
A przypadki z innych regionów Europy pokazują inaczej – wiele krajów posiada swoją tradycję kolorystyczną, (biel i błękit dla Grecji, czerwień i zieleń dla krajów północnych, czy intensywne żółcienie i błękity w górnych partiach Norwegii). To sprawia, że krajobraz nabiera wyrazistości, swoistości, kolor staje się nieodzownym elementem wszelkiego myślenia o przestrzeni. W wielu krajach Europy (np. Danii) unifikuje się kolorystycznie reklamy zewnętrzne.

W tej chwili w Polsce panuje dowolność i przypadkowość, tradycja jednak pokazuje, że dawniej kolor odgrywał bardzo ważną rolę w zdobnictwie, budownictwie, obyczajowości.

Drewniana, małopolska, uzdrowiskowa architektura malowana była na zielenie i brązy, chałupy w mazowieckim regionie – na niebiesko. Jednak niepielęgnowanie tej tradycji sprawiło że zanikła. Wieś oglądając się na miasto, przejmuje kolorystyczne mody, zapominając o swojej tradycji. Odbudowywanie kolorystycznych wzorców należy zacząć właśnie od wsi. Rozbudzić te potrzeby, które drzemią w mieszkańcach, podnieść prestiż ich tradycji, pokazać, że mogą wytyczać trendy dla całej Polski.

Projekt jest także zobrazowaniem idei kryjącej się pod hasłem „sąsiedzi”. Sąsiedztwo w lokalnym wydaniu nie tylko sprowdza się do wymiany uprzejmosci czy przysłowiowego pożyczenia cukru. Sąsiedztwo tych dwóch wsi to wspólne organizowanie transportu dzieci do szkoły, wspólne dbanie o jedną drogę dojazdową, wspólne organizowanie strefy publicznej. Znamienne jest to, że projekt „Mursk / Ładne w kolorze” poróżnił te dwie wsie, po to by jeszcze bardziej je ze sobą zjednać. Finał całej tej historii nie jest jeszcze znany. Wszyscy wspólnie dokunujemy wyborów, kłócimy się, wymieniamy uwagi, a wszystko to dlatego, że zależy nam na
wygladzie przestrzeni wspólnej. Projekt sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację Orange, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

więcej o projekcie
www.mursk.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com