Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Inteligentny dom przyszłości

Informacja Prasowa

2012-07-20  Autor: Jakub Walczak   Źródło: Ceneo   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Myślisz o nowym domu? Zbuduj go sam wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie techniki. Dom przyszłości nie tylko sam się ogrzewa, sam pozyskuje energię elektryczną, ale i sam broni się przed nieproszonymi gośćmi. Nowoczesne rozwiązania – jak telewizory sterowane głosem i ruchem, słuchawki prysznica, które same „wiedzą” ile wody mają zużyć, czy też rolety, które „uczą się” kiedy mają się zasłonić, to akcesoria, które można kupić już teraz. Wśród wszystkich akcesoriów i materiałów do budowy domu coraz popularniejsze są te związane z ekologią i nowymi, inteligentnymi funkcjami. Domy i mieszkania stają się coraz bardziej nowoczesne, wykorzystują najnowszą technologię i systemy odnawialnej energii.

Nowoczesny dom jest bardzo funkcjonalny, ale i ekologiczny oraz energooszczędny. Rewolucja na tym polu dzieje się od kilku lat, biorąc pod uwagę zarówno samą budowę, jak i wybór odpowiednich akcesoriów do urządzenia wnętrz. Obecnie, wszystkie niezbędne materiały do budowy domu, a także do wyposażenia go w inteligentne systemy, można kupić nie wychodząc z domu.

Indywidualne preferencje

Wielką zaletą systemów inteligentnego domu jest jego dopasowanie do naszych własnych potrzeb. Każdy system można zbudować inaczej i zdefiniować te funkcje, które będą nam najbardziej potrzebne. Możliwości są praktycznie nieograniczone – coraz popularniejsze są na przykład systemy identyfikacji, tak by każdy mieszkaniec domu miał swój własny kod dostępu i by dom „rozpoznawał” kto do domu wraca, włączając jednocześnie spersonalizowane ustawienia (np. ulubioną muzykę z głośników, czy światło oświetlające drogę do odpowiedniego pokoju!).

Za co odpowiadają inteligentne systemy?

Obecnie mogą sterować praktycznie wszystkim – od okien, poprzez oświetlenie, ogrzewanie, lampy ogrodowe, bramy, klimatyzację, aż do analizy ruchu i składu powietrza. Co więcej, wszystkimi elementami możemy sterować zdalnie za pomocą komputera i Internetu, czy nawet telefonu. Powstają już specjalne aplikacje na smartfony, które pomagają obsługiwać tego typu systemy. Przykładowo, jeśli w domu wybuchnie pożar, czujnik zaalarmuje nas oraz automatycznie zawiadomi agencję ochrony i straż pożarną. Do tego sam odetnie dopływ gazu i wyłączy prąd.

Zainteresowanie materiałami do „inteligentnego” wyposażania domu wzrosło na Ceneo na przestrzeni roku o 15%. W dużej mierze dlatego, że zmieniają się preferencje kupujących.

Oprócz ceny, ważna stała się też ekologia i rozwiązania, które choć droższe, przyniosą oszczędności w przyszłości.



Ogrzewanie

Nowoczesny dom to również taki, który sam dobiera odpowiednią ilość ciepła dostarczaną do wnętrz. Odpowiadają za to systemy zintegrowane ze stacją pogody, wiatrakiem, bateriami słonecznymi, kotłami, pompami ciepła i rekuperatorami. Istnieją już nawet specjalne okna połączone z grzejnikami, które odcinają dopływ gorącej wody do grzejnika w momencie otwarcia okna w gorący dzień. Można tez zainstalować okna, które reagują na poziom wilgoci w powietrzu i automatycznie regulują przepływ powietrza. Do dobrych okien, warto też zamówić rolety zewnętrzne. Według badań, zewnętrzne rolety automatycznie zamykane na noc zmniejszają straty ciepła o 30%. Na rynku są już rolety, które same reagują na natężenie światła i chronią budynek przed przegrzaniem.

Telewizor – nowoczesne centrum rozrywki

Telewizor stojący w salonie już dawno przestał być tylko „kolorowym pudełkiem” do odtwarzania telewizji. Obecne zaawansowane technologicznie modele stanowią prawdziwe centra rozrywki. Są podłączone do Internetu, pozwalają na podłączanie pendrive’ów z filmami, muzyką czy zdjęciami, a także na oglądanie filmów w technologii 3D. Na rynku dostępne są telewizory idące jeszcze dalej – sterować można nimi bez naciskania jakichkolwiek przycisków – za pomocą gestów, czy głosu. Wbudowane kamery rozpoznają twarze i umożliwiają zalogowanie się do serwera bez konieczności wpisywania hasła i loginu. Przykładem takiego telewizora jest choćby Samsung UE55ES8000 (www.ceneo.pl/16371380s). Specjalne programy pozwalają również na sterowanie za pomocą telewizora wszystkimi innymi elementami domotyki, czyli za jego pomocą możemy sterować światłem, klimatyzacją czy roletami.

A w łazience …

Zaawansowane technologie weszły też do naszych łazienek. Wymieniając nasz prysznic na ekologiczny, możemy zaoszczędzić realne pieniądze. Niektóre prysznice wyposażone są w przycisk dzięki któremu leci o połowę mniej wody, a jednak przyjemność płynąca z kąpieli pod prysznicem jest taka sama. Takich zestawów prysznicowych, słuchawek i deszczownic jest sporo – na uwagę zasługuje np. zestaw Hansgrohe Raindance http://www.ceneo.pl/3429931. Warto też wyposażyć naszą łazienkę w baterie termostatyczne, dzięki nim woda płynie o ustalonej temperaturze i ma blokadę na zbyt wysoką temperaturę – chroni przed poparzeniem. Dostępne są też specjalne baterie, które się nie nagrzewają i można ich zawsze dotykać. To bardzo przydatne rozwiązania, jeżeli w domu są małe dzieci.

Funkcji inteligentnego domu jest bardzo dużo. Wszystkimi możemy zarządzać z poziomu komputera, telewizora, czy specjalnych paneli dotykowych na ścianach pomieszczeń. To, w jakie funkcje wyposażymy nasz dom zależy głównie od naszych oczekiwań, zasobności portfela oraz wyobraźni. Warto jednak zainwestować w takie systemy, gdyż nie tylko umilają życie, ale też w dłuższej perspektywie pozwalają na spore oszczędności. A wybierając takie systemy w Internecie – możemy zaoszczędzić już podczas zakupu.

Mimo, że w kategorii Dom i Wnętrze w serwisie Ceneo wciąż królują akcesoria do wyposażenia wnętrz, to coraz więcej ludzi kupuje tu też elementy niezbędne przy budowie. Obecnie na Ceneo można znaleźć przeszło 150 tys. materiałów budowlanych. Jest z czego wybierać, zwłaszcza jeśli chcemy uczynić nasz dom bardziej nowoczesnym – w kategoriach związanych z domotyką i automatyką jest już przeszło 20tys. produktów

Największe „inteligentne” kategorie w serwisie Ceneo.pl:

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro