Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

CERTYFIKACJA AUTODESK 10 PYTAŃ arch. Bohdan Lisowski

właściciela firmy

2012-10-18  Autor: Kazimierz Kwasek, Portal W-A.pl   Źródło: WŁASNE   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w dziedzinie CAD - czyli Certyfikatami Autodesk. W tym tygodniu ostatni wywiad - wiele pytań do arch. Bohdana Lisowskiego właściciela firmy "Biś Computers" . Zapraszamy do lektury!

Firma Autodesk oferuje "Certyfikację Autodesk" niespełna rok, a niektóre biura w całości skorzystały z możliwości uzyskania tych dyplomów. Pan od wielu lat zajmuje się produktami i usługami Autodesk, stąd też opinia profesjonalisty "z drugiej strony procesu certyfikacji" jest bardzo ważna – dlaczego biura tak szybko przystąpiły do egzaminów? Co decyduje o atrakcyjności "Certyfikatów Autodesk"?

Certyfikacja Autodesk jest dostępna na świecie od kilku lat, natomiast egzaminy w języku polskim są dostępne od października ubiegłego roku. Certyfikat wydany na podstawie egzaminu on-line stanowi potwierdzenie kompetencji użytkowników oprogramowania Autodesk. Egzaminy Autodesk są atrakcyjne z wielu powodów, ale wymienię dwa najważniejsze: certyfikują wiedzę z konkretnej wersji aplikacji, oraz wynik egzaminu jest znany bezpośrednio po zakończeniu. Uczestnik otrzymuje również raport o obszarach wiedzy, które należy poprawić, a w przypadku pozytywnego zaliczenia imienny certyfikat, który można natychmiast wydrukować. Dodatkowo egzaminowani, jeśli wyrażą zgodę, figurują w ogólnodostępnej bazie danych specjalistów z certyfikatem, dzięki temu mogą liczyć na większe zainteresowanie posiadanymi kompetencjami ze strony pracodawców poszukujących wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Osób posiadających status AutoCAD 2012 Certified Professional jest już w Polsce ponad 320, a jeszcze rok temu było ich dosłownie dziesięć. Dla pracodawców – wysłanie zespołu projektantów na egzaminy Autodesk stanowi doskonały miernik kompetencji pracowników, a jednocześnie jest zachęceniem zespołu do podnoszenia kwalifikacji. Działania te wpisują się w opracowywane teraz przez Polskę Krajowe Ramy Kwalifikacji, które przygotowywane są zgodnie z tymi, obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Czy zatem uzyskanie "Certyfikatów Autodesk" było naturalną kontynuacją współpracy ze światowym liderem oprogramowania inżynierskiego Autodesk porównywalnym z wykupieniem subskrypcji Autodesk, czy bardziej świadomym wyborem pod kątem poszerzenia referencji projektowych biur i zespołów, które są Państwa klientami?

Trudno to porównywać w ten sposób. Subskrypcja Autodesk to usługa handlowa – obecnie bardzo rozbudowana, dająca realną przewagę konkurencyjną dzięki takim elementom jak obliczenia rozproszone np. rendering w chmurze i zapewniająca dostęp do najnowszych technologii bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Certyfikacja Autodesk to usługa edukacyjna, bo nie ogranicza się jedynie do fizycznego udostępnienia przez Autoryzowane Centrum Certyfikacyjne stanowiska egzaminacyjnego dla kandydata. To również warsztaty przygotowujące, szkolenia profilowane czy wręcz szkolenia zakończone egzaminem.

Każde biuro prowadzi swoja politykę kadrową, w jednych jest silna rotacja młodych absolwentów wyższych uczelni, w innych stawia się na długoletni kontrakt z pracownikami. Certyfikacja Autodesk jest skierowana do jednych i drugich. Dla osób poszukujących pracy stanowi znakomite uzupełnienie CV, dla wieloletnich pracowników jest potwierdzeniem ich kompetencji i osiągniętych kwalifikacji.

Czy zdanie egzaminów przez ogół pracowników – Państwa klientów to większe uznanie w środowisku biur projektowych czy bardziej polepszenie relacji architekt – inwestor/zleceniodawca?

Biura mogące pochwalić się zespołem pracowników posiadających certyfikaty Autodesk, są inaczej postrzegane na rynku, bo cechują się wyższą jakością i kulturą pracy. Znam przypadki gdzie certyfikaty wiszą w ramkach w widocznym miejscu w sekretariacie biura i każdy odwiedzający klient czy inwestor na pierwszy rzut oka może ocenić z kim ma do czynienia. Certyfikacja umiejętności bezwzględnie porządkuje wiedzę i zmusza pracowników do jej weryfikacji i aktualizacji.

Światowe trendy egzaminacyjne i certyfikacyjne idą w swoim kierunku, a opinie profesjonalistów mówią niezmiennie, iż bardziej liczy się doświadczenie projektowe, aniżeli certyfikaty i tytuły jakie posiada projektant na wizytówce. Przykładowo w certyfikacji LEED samo posiadanie zdanych egzaminów nie jest jednoznaczne z praktycznym doświadczeniem projektowym – liczy się tam fakt zaprojektowania 10, 50, 100 budynków z certyfikatami LEED. Jakie jest Pana zdanie na ten temat jako osoby odwiedzające m. in. najważniejsze wydarzenia Autodesk'u na świecie?

Nie ma żadnych wątpliwości, że praktyka czyni mistrza. Egzamin nie stanowi konkurencji dla doświadczenia zdobywanego przez lata, natomiast jest realnym, obiektywnym, zewnętrznym potwierdzeniem posiadanych kompetencji. Jestem przekonany, że te elementy nie konkurują ze sobą, a wspierają się nawzajem. Na największej edukacyjnej konferencji CAD na świecie, gromadzącej od 7 do 9 tysięcy uczestników – Autodesk University w Las Vegas, corocznie w ciągu zaledwie 4 dni przeprowadza się ponad dwa tysiące egzaminów, ponieważ specjaliści w poszczególnych branżach potrzebują potwierdzenia znajomości najnowszych aplikacji – podstawowych narzędzi w ich pracy i procesie wytwórczym. Autodesk jest firmą wspierającą CPD (Continuing Professional Development) – wybrane szkolenia prowadzone na Autodesk University dają punkty w AIA (The American Institute of Architects), a specjalne ścieżki edukacyjne poświęcone są certyfikacji LEED i wspieraniu jej poprzez poszczególne aplikacje. Być może popularność egzaminów oraz wytyczne Krajowych Ram Kwalifikacji spowodują włączenie certyfikacji umiejętności w wymogi stawiane przez Izby dla uzyskania kwalifikacji zawodowych.

Jakie są dotychczasowe efekty programu certyfikacji w Polsce oraz w Pana regionie (zasięgu Państwa firmy) – czy firma prowadzi statystykę ilości przystępujących architektów biur w stosunku do stałych klientów (z subskrypcjami)?

W Polsce w przeciągu ośmiu miesięcy od października ubiegłego roku przeprowadzono prawie dwa tysiące egzaminów, z czego w naszym Autoryzowanym Centrum Certyfikacyjnym – Biś Computers w Krakowie przy ul. Smoleńsk 25 ponad 1 tysiąc, co daje Centrum pierwsze miejsce w Europie. Kraków i Małopolska są absolutnymi liderami pod względem nie tylko ilości przeprowadzonych egzaminów, ale też poziomu zdawalności (pass rate). W naszym centrum z uwagi na prowadzone szkolenia i kursy przygotowawcze na każdych 10 kandydatów – 7 zdaje pomyślnie egzamin już przy pierwszej próbie. Certyfikacja Autodesk to różne egzaminy i różny poziom ich zaliczenia, jednak aby egzaminy był zdany należy uzyskać wynik 70% lub wyższy. Jednocześnie w obszarze geograficznym EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) – Polska zajmuje pierwsze miejsce dystansując kraje w których certyfikacja jest dostępna już od lat takie jak Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania czy Holandia. To ogromny sukces implementacji certyfikacji Autodesk w Polsce – w którym firma Biś Computers od początku odgrywa kluczową rolę na poszczególnych jej etapach. Nieczęsto naszemu krajowi udaje się wyjść na prowadzenie w jakiejś dziedzinie, tym bardziej należy to podkreślić.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z certyfikacji? Czy do programu mogą przystąpić studenci i na jakich warunkach?

Kandydat musi mieć ukończone 13 lat i jest to jedyny warunek. Oznacza to, że już uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą przystąpić do egzaminu. Autodesk bardzo poważnie angażuje się w sektor edukacji oferując cały wachlarz programów dedykowanych studentom. Począwszy od darmowego oprogramowania dostępnego na portalu Autodesk Education Community, przez zasoby szkoleniowe tamże, program Student Expert dla kreatywnych i wyróżniających studentów, a także ścieżki certyfikacji zarówno ukończenia autoryzowanych szkoleń jak i system przygotowania do egzaminów certyfikacyjnych. Nasza współpraca z Politechniką Krakowską w tym zakresie przynosi znakomite rezultaty – w tym semestrze w programie certyfikacji wzięło udział ponad trzystu studentów PK.

Jakie są koszty certyfikacji?

Koszty egzaminów na certyfikat Professional w Polsce dla najnowszych wersji (2013) oprogramowania to ok. 380,- złotych netto. Studenci i uczniowie objęci są specjalnym cennikiem akademickim, z odpłatnością oscylującą w okolicach połowy kwoty ceny komercyjnej.

Kto częściej przystępuje do certyfikacji – użytkownicy indywidualni czy firmy? Jakie korzyści daje uzyskanie certyfikatu dla obu tych grup?

Egzaminy z racji całej procedury są kwestią indywidualną – zdaje przecież pojedynczy kandydat, a nie firma. Dlatego patrzymy na to pod kątem użytkowników indywidualnych, również jeśli są to pracownicy jednej firmy. Korzyści są wymierne zarówno dla samego kandydata jak i firmy którą on reprezentuje. Dla użytkowników uzyskanie certyfikatu stanowi potwierdzenie własnych zdolności i wiedzy, oraz gdy egzaminy są zaliczane cyklicznie przy okazji nowych wersji oprogramowania – dowód na stały progres i pogłębianie znajomości najnowszych technologii informatycznych. Firma legitymuje się posiadaniem pracowników certyfikowanych przez Autoryzowane Centra Certyfikacyjne Autodesk, a to znaczy, że inwestuje w podnoszenie kompetencji i docenia wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo ludzie posiadający certyfikat Autodesk stają się cenniejsi na rynku pracy i są  bardziej poszukiwani przez pracodawców.

Czy mogę przystąpić do certyfikacji nie posiadając zakupionego programu Autodesk?

Oczywiście. Certyfikacja jest dostępna dla wszystkich chętnych. Egzaminy zdają z powodzeniem uczniowie szkół ponadpodstawowych takich jak licea, technika i szkoły budowlane, studenci uczelni technicznych, jak również inżynierowie zatrudnieni w biurach projektów i przemyśle. Komercyjni użytkownicy oprogramowania Autodesk stanowią znaczną część osób przystępujących do egzaminu i przeważnie ich poziom zdawalności jest zdecydowanie wyższy niż pozostałych.

Na koniec najważniejsze pytanie – jak po krótce poleci Pan znajomemu zespołowi architektów możliwość uzyskania "Certyfikatów Autodesk"?

Get Ahead, Get Certified! To hasło zapraszające na certyfikację Autodesk – w kręgu zainteresowania architektów znajdują się przede wszystkim: AutoCAD, Revit Architecture, 3ds Max. Egzaminy są dostępne również dla oprogramowania AutoCAD Civil 3D, Inventor, Maya. Z uwagi na to, że obecnie proces projektowy nie ogranicza się do jednego oprogramowania – nic nie stoi na przeszkodzie aby specjaliści certyfikowali się z różnych aplikacji. W trakcie sesji egzaminacyjnych na konferencji Autodesk University 2009 rekordzista Zoltán Ferenczy zdał pomyślnie 8 różnych egzaminów w przeciągu trzech dni! W nagrodę firma Autodesk ufundowała mu zaproszenie na kolejną edycję AU.

 

Foto: Biś Lisowski

Wasze opinie

2018-07-17 03:37:57    aa123

of the emerging high quality fake watches artists and art master for a year of cooperation, these young people will have fake rolex watches the opportunity to learn, creation and growth in the critical period of self professional development. replica womens handbags sale The field of visual art tutor. In 2012, construction has become a replica prada handbag online new field of the plan, by Maijima Wase served as mentor. At replica patek philippe watches present.


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Podziel się Archi-Pasją

CERTYFIKACJA AUTODESK arch. Wojciech Miecznikowski odpowiada na nasze pytania

2012-10-05

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

CERTYFIKACJA AUTODESK – 10 PYTAŃ – do dr arch. Macieja Skazy

2012-09-25

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

Budownictwo Pasywne od podszewki

2012-04-26

Chcąc wprowadzić Państwa w dziedzinę budownictwa pasywnego postanowiliśmy poprosić o wywiad wykonawcę… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro