Pomorski Park Naukowo-Technologiczny – największa tego typu inwestycja w Polsce - została zakończona

Informacja Prasowa

22-03-2013  Autor: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni   Źródło: Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni   Kategoria: Wiadomości z kraju

Po niespełna 2,5 roku od wmurowania kamienia węgielnego (8 października 2010 z udziałem prof. Jerzego Buzka – Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego) do tego super nowoczesnego kompleksu biur, laboratoriów, prototypowni wprowadzają się już przedsiębiorcy. Dla debiutantów przygotowano specjalną strefę start-up, dla projektantów - centrum designu, dla inżynierów - nowoczesną prototypownię, laboratoria elektroniczne i biotechnologiczne.

Architektura nowej części Parku nawiązuje do najlepszych tradycji gdyńskiego modernizmu, jednocześnie zgodna jest ze światowymi trendami projektowania. Charakterystyczne przeszklone bryły kompleksu już się stają nową ikoną Pomorza.

Budynki wraz z infrastrukturą biurową, wystawienniczą i konferencyjną tworzą zespół, który służyć będzie społeczności całego regionu. Swą skalą, funkcją i oryginalną formą budują prestiż miejsca.

Na komfort i przyjemność pracy w PPNT z pewnością wpłyną liczne rozwiązania: punkty usługowe, kafejki, zieleń i urocze alejki, miejsca relaksu, przedszkole.
Warto podkreślić, że ta przestrzeń będzie otwarta dla wszystkich. Walorem jest także bardzo dobra dostępność do środków komunikacji publicznej (w pobliżu przystanki SKM i ZKM).

Gdyński PPNT w krajowej czołówce:

  • największy pod względem powierzchni (powierzchnia PPNT – 76 000 m2),

  • posiada największą bazę sal konferencyjnych (12 sal na 960 osób),

  • jedyny park na terenie którego zlokalizowany jest Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej,

  • jedyny park posiadający Dział Innowacji Społecznych i Centrum Designu.

Parametry inwestycji:

  • inwestor: gdyński samorząd, autor projektu: AEC Krymow Rogowska Architekci, wykonawca Warbud S.A.,

  • całkowita wartość przedsięwzięcia: ok. 208 mln zł, z czego ok. 137 mln zł środki pozyskane z funduszy UE,

  • powierzchnia szkła fasadowego to ponad 30 000 m2,

  • łączna powierzchnia laboratoriów i prototypowni w nowych obiektach PPNT wynosi   2 372 m2,

  • eko-technologie: centrale wentylacyjno–klimatyzacyjne z odzyskiem ciepła, zastosowanie free–coolingu do chłodzenia części pomieszczeń technicznych, zaawansowana automatyka węzłów cieplnych ze sterowaniem pogodowym, prasa do śmieci,

  • powierzchnia całkowita parkowych budynków to 76 347,41 m2 - sześciokrotnie większa od dotychczasowej, a zarazem trzykrotnie większa od powierzchni bazyliki św. Piotra w Rzymie,

  • wewnątrz budynków znajduje się 1000 drzwi – tyle samo, ile w pałacu Westminster w Londynie.

Kalendarium rozbudowy:

  • 26 lipca 2010 – podpisanie umowy z wykonawcą,

  • 8 października 2010 – wmurowanie kamienia węgielnego przez prof. Jerzego Buzka,

  • 21 grudnia 2012 – zakończenie prac budowlanych,

  • 28 lutego 2013 – pozwolenie na użytkowanie (uprawomocnione).

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni powstał w 2001 roku. Od tego czasu nieustająco tworzy optymalne warunki do realizacji pomysłów opartych na wiedzy i wysokich technologiach.

Przypomnijmy, że PPNT tworzy korzystne warunki dla rozwoju innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności oraz aktywizacji lokalnej społeczności. To miejsce, w którym powstają zawansowane technologie, rozwijają się nowatorskie pomysły, a swoje siedziby mają tu firmy głównie z dziedzin biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii, innowacji społecznych oraz nowoczesnego wzornictwa.

Dzięki niskim kosztom i wygodzie prowadzenia działalności Park przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale także studentom i absolwentom pomorskich uczelni. Mają oni doskonałą możliwość założenia własnej firmy w przyjaznym otoczeniu, przy jednoczesnym zapewnieniu doradztwa naukowego i biznesowego.

Każdy, kto chciałby skorzystać z oferty czy realizować projekt w Parku, powinien wykazać się innowacyjnością pomysłu i dostarczyć biznesplan.

Więcej informacji: www.ppnt.pl

fot. Sylwia Szumielewicz-Tobiasz oraz fot. Tomasz Kamiński

po kliknięciu powiększenie

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com