Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Otwarcie wystawy - OPEN HOUSE

Konferencja, wystawa czynna do 16.02.2008

2007-11-30  Autor: Biuro Prasowe CSW   Źródło: Biuro Prasowe CSW   Kategoria: Wiadomości z kraju

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa do wystawy - OPEN HOUSE - Architektura i inteligentna technologia dla mieszkania przyszłości. Wystawa będzie czynna do 16 lutego 2008 roku. Serdecznie zapraszamy!

realities:united, Open the House!, 2006
Dzięki uprzejmości: realities:united

 

Atelier Hitoshi Abe (Tokio, Japonia)

Mass Studies (Seul, Korea)

Sean Godsell Architects (Melbourne, Australia)

HookerKitchen (Londyn, Wielka Brytania)

EscherGuneWardena Architecture (Los Angeles, USA)

realities:united (Berlin, Niemcy)

rojkind arquitectos (Meksyk, Meksyk)

IwamotoScott (San Francisco, USA)

Joel Sanders, Ben Rubin, Karen van Lengen (Nowy Jork, USA)

su 11 architecture + design (Nowy Jork, USA)

Kennedy & Violich Architecture (Boston, USA)

Formorf (Kolonia, Niemcy)


Wystawa przygotowana przez Vitra Design Museum, Weil am Rhein, Niemcy

we współpracy z Art Center College of Design, Pasadena, Kalifornia, USA

Kuratorzy: Jochen Eisenbrand (Vitra Design Museum), Gloria Gerace (Art Center College of Design), Susanne Jaschko

Kurator ze strony CSW: Justyna Wesołowska

Otwarcie wystawy: piątek 30 listopada, godz. 18.00

Wystawa czynna do 16.02.2008


W konferencji udział wzięli Alexander von Vegesack, Dyrektor Vitra Design Museum, Justyna Wesołowska, kurator wystawy ze strony CSW, oraz Wojciech Krukowski, Dyrektor CSW Zamek Ujazdowski.

Wystawa Open House przedstawia projekty wykorzystujące najnowsze inteligentne technologie w kształtowaniu i rozwoju koncepcji przestrzeni mieszkalnej. Pokazuje dom przyszłości jako miejsce nowych doświadczeń przestrzennych i nowych rozwiązań ekologicznych. Wykraczając poza projektowanie gadżetów mających zautomatyzowaćcodzienne czynności, twórcy wystawy badają, w jaki sposób nowe technologie mogą wpłynąć na inteligentne kształtowanie przestrzeni mieszkalnej, kontakt z nią i jej ulepszanie.

Udział architektów i projektantów odróżnia Open House od innych wystaw związanych z technologią. Twórcy prezentacji,wychodząc zzałożenia, że kreatywność architektów i projektantów jest konieczna, jeśli nowa przestrzeń mieszkalna ma wpłynąć korzystnie na jakość życia, zamówili projekty domów przyszłości u architektów z całego świata.Zaproszenie dotyczyło pomysłów, które byłyby propozycjami całościowych rozwiązań, możliwych do zrealizowania w ciągu najbliższych dwudziestu lat i które odnosiłyby się do czterech kwestii stanowiących rdzeń projektu: komunikacji, komfortu, łatwości adaptacji i równowagi ekologicznej.

Na zaproszenie odpowiedziały czterdzieści cztery zespoły. Wszystkie projekty – mimo że różnorodne formalnie – przedkładały rozwiązania wynikające z potrzeb człowieka nad technologiczną brawurę. Po zapoznaniu się z pracami i przeprowadzeniu warsztatów, w których udział wzięli kuratorzy wystawy, eksperci i przedstawiciele zespołów projektowych, ostatecznie projekty zamówiono u szesnastu zespołów. Projektanci ze Stanów Zjednoczonych, Europy, Australii, Azji i Meksyku stworzyli wizje, które wyznaczą kierunek myślenia o mieszkaniach na następne dwie dekady.

Projekty przygotowane na wystawę Open House prezentują nowe modele przestrzeni publicznych i prywatnych oraz nowe rozwiązania dostosowane do zmieniających się stylów życia. Projektanci wraz z zespołem kuratorów rozwinęli pierwotne koncepcje, biorąc pod uwagę trzy założenia, które wyznaczają także trzy części wystawy. Część zatytułowana Inteligentne domy prezentuje rozwiązania dotyczące wygody i trwałości. Pomysły na inteligentne życie to z kolei nowe koncepcje odnoszące się zarówno do sposobów funkcjonowania w indywidualnych jednostkach mieszkalnych, jak i egzystencji

w mieście jako całości. Podobnie jak twórcy w dziale Inteligentne domy, autorzy projektów prezentowanych w części Pomysły na inteligentne mieszkanie skupili się na zagadnieniu zrównoważonego rozwoju, a ponadto starali się w innowacyjny sposób zinterpretować zagadnienie zdolności adaptacji do nowych warunków. W części Inteligentne materiały zaprezentowano natomiast projekty, w których najnowocześniejsze inteligentne materiały znalazły zastosowanie w otoczeniu domowym. W ramach wystawy zobaczyć można również kalendarium prezentujące historyczne koncepcje „domów przyszłości”, takich jak Dymaxion House R. Buckminstera Fullera, Monsanto House of the Future M. Goody’ego i R. Hamiltona czy wizjonerskie projekty z lat sześćdziesiątych XX wieku.

Vitra Design Museum otwarto w 1989 w Weil am Rhein (Niemcy), w budynku zaprojektowanym przez Franka O. Gehry'ego,będącym jego pierwszą europejską realizacją. Współcześnie Vitra Design Museum znane jest na całym świecie jako instytucja, która w ogromnym stopniu przyczynia się do rozwoju i popularyzacji wzornictwa, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania mebli i wnętrz. Główne zadania muzeum to organizowanie wystaw i warsztatów, działalność wydawnicza, a także opieka nad kolekcją, archiwum i biblioteką. Wystawy objazdowe Vitra Design Museum prezentowane są w słynnych instytucjach na całym świecie. Do ważniejszych wystaw objazdowych zaliczyć należy: Citizen Office: Ideas and Notes on a New Office World; A Legacy of Invention: The World of Charles and Ray Eames; Living in Motion: Design and Architecture for Flexible Living oraz AirWorld: Design and Architecture for Air Travel.

Art Center College of Design w Pasadenie (USA) od ponad siedemdziesięciu pięciu lat znajduje się w czołówce instytucji zajmujących się edukacją artystyczną i projektowaniem.

W 2004 na uczelni otwarto nowy kampus południowy, co pozwoliło na prezentację szerokiego spektrum programów

w różnorodnych mediach i formatach. Wystawa Supersonic: 1 Wind Tunnel, 8 Schools, 120 Artists, prezentująca prace studentów kończących szkoły projektowania z okolic Los Angeles, zainaugurowała program wystawienniczy w budynku Wind Tunnel.

Wystawa dofinansowana przez MKiDN w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Twórczości”

We współpracy z Goethe Institut, Warszawa

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza, Architektura, AMS, Aktivist, Exklusiv

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro