Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Mniejsza energochłonność budynku – wyższa punktacja w certyfikacji LEED

Informacja Prasowa

2013-07-03  Autor: Monika Pezda   Źródło: Pilkington, fot. Pilkington   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Energooszczędność to nie chwilowa moda, lecz konieczność. Potrzeba redukcji zużycia energii w branży budowlanej w przypadku obiektów starających się o „zielony” certyfikat LEED ma wymiar bardzo praktyczny. Im mniejsze zużycie energii w takim budynku, tym większa szansa na uzyskanie wyższej punktacji w procesie certyfikacji. W artykule otwierającym nasz cykl edukacyjny prezentujemy możliwości jakie w tym zakresie dają nowoczesne szklane produkty.

Poprawa efektywności energetycznej budynków komercyjnych i mieszkalnych to jedno z najważniejszych założeń sektora budowlanego na najbliższe lata. Rosnące ceny energii, zaostrzające się regulacje prawne, a także coraz większa świadomość inwestorów powodują, że energooszczędność staje się kluczową i najbardziej pożądaną cechą nowoczesnego budownictwa. Ograniczenie zużycia energii i redukcja emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery jest najistotniejszym kryterium oceny amerykańskiego systemu certyfikacji LEED (z ang. Leadership in Energy and Environmental Design), potwierdzającego spełnienie przez różnego typu obiekty określonych wymagań środowiskowych.

Energia i atmosfera – najważniejsza kategoria w certyfikacji LEED

W kategorii Energia i atmosfera (stanowiącej jedną z pięciu głównych kategorii podlegających ocenie w certyfikacji LEED) w przypadku budynków nowych i poddawanych renowacji można uzyskać niemal 40% łącznej punktacji w procesie oceny budynku (tj. 351 na 110 punktów możliwych do zdobycia). Kategoria ta obejmuje 3 kryteria obligatoryjne (od których zależy, czy dany budynek będzie zakwalifikowany do procedury certyfikacyjnej) oraz 6 kryteriów dodatkowych (umożliwiających osiągnięcie wyższej punktacji). Warunki obligatoryjne to wymagania zdefiniowane przez niezależną amerykańską organizację U.S. Green Building Council (USGBC) w zakresie zainstalowania systemów odpowiedzialnych za dostarczanie energii zgodnie z projektem inwestora, spełnienia minimalnych wymagań charakterystyki energetycznej budynku oraz zarządzania systemami chłodzenia. Spośród pozostałych 6 kryteriów dodatkowych, najwięcej punktów – bo aż 19 z 35 możliwych do zdobycia w całej kategorii Energia i atmosfera, można uzyskać w ramach kryterium „Optymalizacja efektywności energetycznej”. Ocenie podlega tu podniesienie poziomu wydajności energetycznej budynku w stosunku do normy podstawowej. Punkty można otrzymać w przypadku poprawy o więcej niż 12% – w odniesieniu do nowych budynków lub 8% – dla budynków poddawanych znaczącej renowacji2, a ich ostateczna liczba zależy od uzyskanego poziomu poprawy.

Oszczędność energii a produkty szklane

Projektanci i inwestorzy mają dziś do dyspozycji nowoczesne produkty szklane, które w pakiecie z innymi „zielonymi” rozwiązaniami pozwalają znacząco redukować obciążenie energetyczne w regulowanych systemach chłodzenia i ogrzewania budynków. W przypadku budynków starających się o certyfikat LEED przekłada się to na możliwość uzyskania wyższej punktacji w ramach kryterium „Optymalizacja efektywności energetycznej”.

Mniej energii, kiedy lato w pełni

W okresie letnim do obsługi systemów klimatyzacyjnych obiektów biurowych czy handlowych zużywa się znacznie więcej energii niż do ogrzania takich pomieszczeń zimą. Ilość energii koniecznej do chłodzenia budynku można zmniejszyć m.in. poprzez zastosowanie przeszkleń ze szkła przeciwsłonecznego. Zapewnia to z jednej strony zmniejszenie przepuszczalności energii słonecznej przenikającej do budynku (czyli ograniczenie współczynnika „g”), z drugiej zaś gwarantuje dostęp światła dziennego i dobrą izolacyjność cieplną. Takie właściwości mają przeszklenia z wysokoefektywnym szkłem o właściwościach niskoemisyjnych np. Pilkington Suncool™. „Charakteryzują się one wysoką przepuszczalnością światła (do ok. 70%), niską przepuszczalnością energii słonecznej (do 19%) oraz bardzo dobrą izolacyjnością cieplną (Ug = 1,0 W/m2K), uzyskiwaną dzięki właściwościom niskoemisyjnym powłoki” – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska.

Ochronę przed nasłonecznieniem i przegrzewaniem się pomieszczeń zapewnia także m.in. refleksyjne szkło barwione w masie o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Eclipse Advantage™. Szkło to, charakteryzujące się podwyższonymi parametrami ochrony przed słońcem, dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej, co zapewnia szeroki wachlarz możliwości projektowych. „Szkło Pilkington Eclipse Advantage™ stanowi niedrogie i efektywne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w mniejszych realizacjach, jak i w projektach na większą skalę” – podsumowuje Szymon Piróg.

Mniej energii z ciepłem w synergii

W obiektach mieszkalnych najwięcej energii zużywa się do ogrzewania budynków zimą. W tym przypadku zapotrzebowanie na energię można zmniejszyć m.in. dzięki zastosowaniu właściwie dobranego szkła w przeszkleniach obiektu np. szkła niskoemisyjnego Pilkington Optitherm™ czy Pilkington K Glass™ N. „Szyby z powłoką niskoemisyjną Pilkington Optitherm™ zapewniają wysoką izolacyjność cieplną. Zastosowanie tej powłoki w dwukomorowych szybach zespolonych pozwala osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Ug nawet do 0,5 W/m2K. Dzięki możliwości biernego pozyskiwania energii słonecznej przez okna, szyby z powłoką niskoemisyjną przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii grzewczej” – wyjaśnia Szymon Piróg. „W przypadku szyb jednokomorowych możliwe jest obecnie osiągnięcie wartości parametru Ug poniżej 1,0 W/m2K. Takie możliwości daje szkło niskoemisyjne Pilkington K Glass™ N, które w połączeniu z odpowiednio dobranym szkłem przeciwsłonecznym (np. Pilkington Suncool™ 70/35) lub niskoemisyjnym (np. Pilkington Optitherm™ S1) w jednokomorowej szybie zespolonej wypełnionej argonem umożliwia obniżenie wartości współczynnika Ug do poziomu 0,9 W/m2K” – dodaje Szymon Piróg.

Szkło do renowacyjnych zadań specjalnych

Osiągnięcie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej może stanowić wyzwanie w przypadku obiektów poddawanych znacznej renowacji, które są oceniane w systemie certyfikacji LEED. Istotne znaczenie ma tu zachowanie zabytkowego charakteru elewacji, a jej ważnym elementem są oryginalne okna. Do oryginalnych ram (jeśli są w dobrym stanie) często trudno – ze względu na ich szerokość – dopasować szyby zespolone o dobrych parametrach. W takich przypadkach rozwiązaniem jest szkło Pilkington Spacia™, które przy grubości szyby zbliżonej do pojedynczego szkła, zapewnia izolacyjność cieplną podobną do tradycyjnych jednokomorowych szyb zespolonych (współczynnik Ug wynoszący 1,1 W/m2K przy grubości jedynie 6,2 mm).

Szklana architektura z certyfikatem LEED na świecie

Nowoczesne rozwiązania i produkty szklane znajdują szerokie zastosowanie w światowej architekturze, przyczyniając się do uzyskania wysokiej oceny w systemie LEED. Przykładowo w budynku „The Michigan State University Federal Credit Union” w Michigan (USA), który otrzymał złoty poziom certyfikatu LEED, zastosowano wiele „zielonych” rozwiązań, w tym m.in. przeciwsłoneczne szkło o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Eclipse Advantage™ EverGreen. Z kolei w obiekcie „Early Childhood Development and Parenting Center” w St. Louis (USA) użycie szkła Pilkington Eclipse Advantage™ Arctic Blue i niskoemisyjnego szkła Pilkington Energy Advantage™ w połączeniu z innymi energooszczędnymi rozwiązaniami pozwoliło zmniejszyć zużycie energii o ¼ (w porównaniu do standardowego budynku tego typu). Centrum należące do Uniwersytetu Stanowego Harris-Stowe zdobyło złoty certyfikat LEED.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro