Winda solarna? To możliwe. Szwajcarski Schindler szykuje rewolucję

Informacja Prasowa

01-08-2013  Autor: Oliwia Sokołowska   Źródło: Schindler Polska Sp. z o.o.   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Z roku na rok wzrasta liczba osób świadomie korzystających z dobrodziejstw, jakie przyniósł nam rozwój technologiczny - coraz rozsądniej wykorzystujemy energię i kibicujemy proekologicznym innowacjom. Niebawem będziemy mogli korzystać z kolejnego ekorozwiązania. Winda solarna Schindler udowodni, że komunikacja w budynkach może się opierać jedynie na energii słonecznej. Jej światowa premiera będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

Segregujemy śmieci, kupujemy ekologiczną żywność, a co z transportem? Mamy ekologiczne samochody, pociągi, a co z windami? Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak nasze działania wpływają na środowisko naturalne. Ekolodzy biją na alarm. Pracujemy w biurowcach, które zużywają 40% światowej energii, a większość z nas mieszka w miastach wykorzystujących aż 80 % globalnej energii. Do 2035 roku liczby te będą jeszcze wzrastały wraz z napływem mieszkańców z mniejszych ośrodków.

Wyzwaniem stało się wprowadzanie technologii czystej komunikacji, opierającej się na odnawialnych źródłach energii. Taki cel postawił sobie szwajcarski Schindler, producent dźwigów i chodników ruchomych. Koncern od kilku lat wspiera projekt Solar Impulse - samolot napędzany energią słoneczną. Zainspirowany tą ideą, rozpoczął pracę nad pierwszą na świecie windą solarną. To niewiarygodne, ale już niebawem winda w bloku nie będzie musiała być głównym „pożeraczem” energii. W porównaniu z windami wyposażonymi w tradycyjne systemy napędowe najnowszy produkt Schindlera pozwoli na oszczędność do 50% energii w skali roku.

Winda solarna to urządzenie hybrydowe, które może być zasilane energią słoneczną, siecią elektryczną lub kombinacją obu tych źródeł. W zależności od konfiguracji oraz poziomu nasłonecznienia istnieje też możliwość funkcjonowania windy jedynie w oparciu o energię solarną. Przy dobrym nasłonecznieniu mieszkańcy nie będą więc płacić za energię potrzebną do pracy windy. Zapłacimy mniejsze rachunki i pomożemy środowisku.


Panele słoneczne, które odpowiadają za produkcję energii do napędzania windy, są umieszczane na dachu budynku. Ich rozmiary można dostosować do indywidualnych zapotrzebowań obiektu i liczby ewentualnych pasażerów. Dźwig może być instalowany w budynkach mających aż do dziesięciu pięter.

Zastosowane rozwiązania uniezależniają windę od ewentualnych awarii sieci elektrycznych. Tym samym do minimum zredukowano ryzyko zacięcia się windy z pasażerami w środku. Niewątpliwie innowacyjne jest również montowanie interaktywnego panelu informacyjnego, który pokazuje oszczędność energii w danej chwili oraz oszczędność w stosunku do tradycyjnych źródeł zasilania.

Ekolodzy liczą, że winda solarna poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wyznaczy nowy trend i kierunek, w którym w najbliższym czasie będzie zmierzać cała branża dźwigowa. Podkreślają też zaangażowanie szwajcarskiego koncernu w poszukiwania innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com