Listopad w Rondzie Sztuki

Informacja Prasowa

31-10-2013  Autor: Agnieszka Karpa   Źródło: Rondo Sztuki   Kategoria: Wiadomości z kraju

Galeria ASP w Katowicach RONDO SZTUKI
Katowice 40-121
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
czynna:
wtorek - piątek w godz.  11.00 - 19.00
sobota-niedziela 10.00 - 18.00

20.11 – 04.12.2013, Galeria+
 „Na grubie”
Wernisaż: 20.11.2013, godz. 18:00
Trudno sobie wyobrazić jak jest na dole kopalni, jeśli się tam nie było. Mogą opowiedzieć o tym tylko ci, którzy tam pracują. Nie wszyscy jednak mają też taką możliwość by się o tym dowiedzieć.
Fotografie, które chcemy pokazać na tej wystawie, próbują oddać ducha tych miejsc. Mamy nadzieję, że dzięki nim chociaż trochę przybliżymy Wam te śląskie czeluści.
Spróbujemy też przenieść ludzi odwiedzających wystawę do świata naszego największego śląskiego skarbu, jakim jest węgiel.

Na grubie
Cimok, czorno, w lufcie furgo pył.
Ledy kaj idzie nastompić na ciaplyta, maras.
Czuć rozpolonym żelazym.
Widno je ino tam, kaj se poświyci człowiek lampom.
Idzie sie, idzie i durś idzie, choby po piekle... aż sie dońdzie do przodka.
A po szychcie zaś nazod, do dom.
Łostajom ino potym czorne kółka w łoczach.
Kożdego dnia dużo naszych synków, chopów, łojców, braci i ujków zjyżdżo szolom na dół. Kożdego dnia witajom sie pozdrowiynim „Szczyńść Boże”.                                  
Zmazani, pot leje sie jim za kragle, wyciongajom z pojszczodka ziymi nasz nojwiynkszy ślonski skarb - wongiel.
Ciyżko jest se wyłobrazić jak tam je na dole, kiej sie tam niy było. Mogom porozprowiać ło tym ino ci, kierzy tam robiom. Żodne muzeum tego niy poradzi pokozać. Mogom to łopedzieć trocha fotografie, kiere tukyj chcymy Wom pokozać. Momy nadzieja, że dziynki nim chocioż trocha łoboczycie ty ślonski czeluści.
Szczyńść Boże!   

Na kopalni
Ciemno, czarno, w powietrzu unosi się pył.
Wszędzie można wejść w błoto, brud.
Czuć zapach rozpalonego żelaza.
Jasno jest tylko tam, gdzie człowiek poświeci sobie lampą. Idzie się, idzie i idzie, jakby w  piekle… aż dojdzie się do przodka.
A po dniówce znów z powrotem, do domu.
Zostają potem tylko czarne ślady wokół oczu.
Każdego dnia wielu naszych chłopaków, mężów, ojców, braci i wujków zjeżdża windą do kopalni. Każdego dnia witają się pozdrowieniem „Szczęść Boże”.
Brudni, pot spływa im za kołnierze, wydobywają ze środka ziemi nasz największy śląski skarb – węgiel.
Trudno sobie wyobrazić jak jest na dole kopalni, jeśli się tam nie było. Mogą opowiedzieć o tym tylko ci, którzy tam pracują. Żadne muzeum nie potrafi tego wiernie przekazać. Jedynie fotografie, które chcemy Wam tutaj pokazać, próbują oddać ducha tych miejsc. Mamy nadzieję, że dzięki nim chociaż trochę przybliżymy Wam te śląskie czeluści.
Szczęść Boże!

Organizator: Serwis gryfnie.com - Klaudia i Krzysztof Roksela
Fotografie: Radosław Kaźmierczak
Opracowanie graficzne: Katarzyna Wolny
Sponsor wystawy: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

 

22.11.2013- 22.01.2014
XXII Festiwal Ars Cameralis: Sławomir Elsner „Pano-rama 2013”
Wernisaż: 22 listopada, godz. 18:00
Warsztaty: 18- 22.11.2013
„Pano-rama 2013” będzie pierwszą monograficzną wystawą artysty na Śląsku. Sławomir Elsner urodził się w Wodzisławiu Śląskim, jednak od połowy lat 80. mieszka i pracuje w Niemczech. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią.
To, co niezmiennie zastanawia Elsnera – i łączy szereg jego prac – to formy, konwencje i style wyjęte spod kontroli projektantów i urzędników, powstające spontanicznie i w celu podkreślenia swojej tożsamości. W rysunkowych pejzażach eksponuje ludzką skłonność do estetyzacji rzeczywistości (poprzez media i sztukę) i reinterpretuje prozaiczne sytuacje z codziennego życia.
Na wystawie w katowickiej galerii „Rondo Sztuki” będziemy mogli zobaczyć znaczny wycinek jego twórczości, w tym tytułową „panoramę”, którą należy potraktować jako bezpośrednią kontynuację i nawiązanie do prac stworzonych przez artystę w 2006 roku. W prezencie od ojca, na swoje trzydzieste urodziny, Elsner otrzymał kilka egzemplarzy, pochodzącego z 1976 roku, (czyli roku jego urodzenia) śląskiego tygodnika ilustrowanego „Panorama”. Wspomniane wydawnictwo stało się punktem wyjścia dla powstania szeregu prac przetwarzających, ale i zarazem naśladujących motywy oraz zdjęcia z epoki gierkowskiej pojawiające się na kartach periodyku , przy zachowaniu ich charakterystycznej kolorystyki, odcienia papieru a nawet śladów błędów drukarskich.
Niedoskonałości i niedociągnięcia to zresztą często pojawiający się w jego twórczości motyw. Świadczą o tym między innymi prace z cyklu „Populaires”, biorące na warsztat nostalgiczną estetykę pornografii lat 70., których całościowy charakter zakłóca celowo performatywny gest artysty. Formuła „wydarcia” fragmentów z kompozycji, budząca niepokój i frustrację, ale równocześnie budująca atmosferę tajemniczości to również charakterystyczna cecha wykonywanych przez niego instalacji przypominających stylem dziecięce „wydzieranki” i zabawy z papierem. W  tym wypadku jednak tworzonych/obdzieranych/zrywanych na ogromnych przestrzeniach ekspozycyjnych. Specjalnie z okazji wystawy, odbywającej się w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Sławomir Elsner stworzy podobne instalacje na kilku ścianach galerii „Rondo Sztuki”.

Celem warsztatów prowadzonych przez Sławka Elsnera w Rondzie Sztuki  jest rozbudzenie wrażliwości uczestników na otaczającą ich rzeczywistość oraz ich umiejętności szukania inspiracji w widzianych każdego dnia niedoskonałościach przestrzeni publicznej.  Krusząca się farba, odpadający tynk, zerwane plakaty przy odrobinie wyobraźni mogą być niezwykle inspirujące. To zakodowane historie, które można odczytać i opowiedzieć na nowo.
Punktem wyjścia będzie spacer, podczas którego uczestnicy warsztatów wraz z prowadzącym wspólnie spróbują odkryć przypadkowe i abstrakcyjne elementy w tkance miejskiej  i zbudować z nich nowe narracje. Z tych zebranych niedoskonałości i inspiracji na ścianach galerii powstanie wspólne dzieło…
Informacje o zapisach wkrótce na stronie www.rondosztuki.pl

Organizatorzy:  Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis  
Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko- Niemieckiej.

Zapraszamy.
Wstęp wolny.

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com