Krótka historia SPA

SPA

01-02-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: pphwandex.pl, zdjęcie pochodzi z zasobów firmy PPH WANDEX   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Filozofia SPA czyni wodę eliksirem uzdrawiającym zarówno ciało, jak i duszę człowieka. Terapie wodne znane były już w starożytności – między innymi Rzymianie propagowali ideę hydroterapii, gdyż sami korzystali ze zbawiennego wpływu gorących źródeł, łaźni i term na witalność ciała.

Wiele lat później, w wieku XIV u podnóża Ardenów powstała belgijska miejscowość o nazwie Spa, która do dziś funkcjonuje jako jeden z największych i najbardziej znanych kurortów uzdrowiskowych Europy. Natomiast wstąpienie w wiek XIX dało ludzkości jeszcze więcej odkryć związanych z filozofią i praktyką SPA – rozpropagowano sztukę masażu leczniczego oraz zdefiniowano hydroterapię.

SPA współcześnie

W wieku XXI w definicję SPA wpisuje się coś więcej, niż tylko kąpiele, saunę i masaże – jest to również cała plejada rozmaitych zabiegów mających na celu eksfoliację, wygładzenie, odmłodzenie, ujędrnienie i odżywienie skóry, przywrócenie harmonii ciała i ducha oraz wprawienie nas w doskonały nastrój. Uznawane niegdyś za przywilej elitarnej części społeczeństwa, wizyty w ośrodku SPA są dziś dostępne niemal dla każdego. Mało tego – w dzisiejszych czasach możemy bez najmniejszego problemu stworzyć własny, domowy zakątek SPA.

SPA w domu – pierwsze kroki

Decydując się na zorganizowanie własnego, domowego SPA, musimy pamiętać o wielu bardzo istotnych sprawach. Dobra lokalizacja, następnie podział przestrzeni, zachowanie odpowiednich proporcji oraz zadbanie o poprawne funkcjonowanie i wzajemne uzupełnianie się wszystkich elementów – oto w skrócie kilka kroków prowadzących do pełnego sukcesu. Kwestia lokalizacji oraz podziału przestrzeni na trzy strefy (saunowa, schładzania i wypoczynku) jest właściwie najprostszą z nich – wystarczy zagospodarować odpowiednio duże pomieszczenie i uczynić z niego wielofunkcyjny pokój kąpielowy.

Wymienione wyżej strefy powinny być dobrze rozmieszczone oraz zharmonizowane – tu najlepiej poprosić o pomoc kogoś, kto na co dzień zawodowo zajmuje się podobnymi projektami.

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w tematyce aranżacji i budowy domowego SPA. Warto wybrać jedną z nich i powierzyć jej kompleksowe wykonanie całego zadania lub tych czynności, które przysporzą nam najwięcej problemów.

Wyposażenie domowego SPA

Ośrodki SPA składają się zazwyczaj z basenów, kilku kabin saun, łaźni parowych, kabin z biczami wodnymi, gabinetów masażu, gabinetów zabiegów kosmetycznych, solarium, a nierzadko również manicure oraz pedicure.

Projektując domowe SPA z pewnością nie umieścimy nawet 1/16 wszystkich tych atrakcji, warto więc skupić się wyłącznie na tym, co najważniejsze. Esencjonalnym czynnikiem w filozofii SPA jest oczywiście woda, zatem wybierzmy tylko to, co bezpośrednio z wodą związane – kabinę tradycyjnej sauny suchej, sauny fińskiej z piecem wielofunkcyjnym (bio) lub łaźnię parową, wannę z hydromasażem jacuzzi, natrysk wodny do strefy schładzania (można go urozmaicić poprzez dodanie zmiennego oświetlenia LED) oraz wygodne leżanki do strefy wypoczynku.

Dla bardziej wymagających, do domowego SPA można bez problemu wprowadzić kilka dodatkowych udogodnień, jak montaż wodoodpornych głośników do sprzętu audio, kolorowego oświetlenia, elementów wyposażenia kabiny z soli himalajskiej lub gwarantującą naturalną opaleniznę i dobry nastrój niezależnie od pory roku - słoneczną plażę z wysokociśnieniowymi lampami nasłoneczniającymi.

zdjęcie pochodzi z zasobów firmy PPH WANDEX

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę pphwandex.pl świadczącą kompleksowe usługi projektowania i realizacji saun oraz powierzchni odnowy biologicznej.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com