Ceramika – poradnik urządzającego łazienkę

Poradniki...

19-02-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: lazienki-szydlowski.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Niektórzy uważają, że ceramika łazienkowa to pestka. Wystarczy iść do sklepu, kupić i gotowe. Takie podejście jest bardziej niż błędne.

Urządzenie łazienki to ważna sprawa. Lepiej wszystko zaplanować wcześniej niż improwizować z ceramiką, która nijak nie pasuje do pomieszczenia.

Umywalka: plan dla półnogi

Tak, jak w przypadku wielu innych elementów wyposażenia wnętrz, także montaż umywalki powinien być poprzedzony wykonaniem planu. Owszem, można próbować bez tego rodzaju ustaleń, jednak wówczas pomieszczenie niekoniecznie musi być urządzone zgodnie z wymogami ergonomii czy estetyki. Ceramika łazienkowa wymaga równie pieczołowitego podejścia, jak choćby meble do salonu.

O czym trzeba pamiętać? Choćby o zachowaniu minimalnych odległości między poszczególnymi elementami wyposażenia. Umywalka musi stać w takiej odległości od szafki czy wanny, żeby dało się przy niej swobodnie stać.

W planie warto także uwzględnić sposób montażu. Najłatwiej jest najzwyczajniej w świecie przykręcić umywalkę do ściany. Tyle tylko, że wówczas wszystkie rury i rurki doprowadzające i odprowadzające wodę będą na wierzchu. Z tego względu dobrze jest przemyśleć montaż postumentu (lub półpostumentu) zwanego nogą (lub półnogą). Można w nim ukryć wszystkie przewody i syfony zachowują estetykę łazienki.

Muszla: po warszawsku lub poznańsku

Nie inaczej jest w przypadku muszli. Tego rodzaju ceramika łazienkowa także wymaga odpowiedniego planowania. I znowu, trzeba się zastanowić, czy ustawienie toalety w danym miejscu nie będzie przeszkadzało w dostępie do umywalki czy wanny. Sprawa jest jednak nieco trudniejsza, ponieważ w różnych mieszkaniach różne są miejsca, w których znajdują się odpływy.

Zasadniczo możemy rozróżnić między odpływem poznańskim, a więc poziomym i warszawskim – poziomym. Ten ostatni znajduje się na poziomie podłogi. Dlaczego to ważne? Ceramika łazienkowa musi być dopasowana do infrastruktury, a nie na odwrót.

Inna sprawa, że na rynku dostępne są także muszle wiszące. Umieszczane bezpośrednio na ścianie niejako wiszą nad ziemią. Tyle tylko, że ich montaż wymaga większych przeróbek w ścianie – trzeba ustawić specjalny stelaż, który wytrzyma ciężar tak muszli jak i osoby, która jej używa. Montaż muszli jest więc sprawą dość skomplikowaną.

Wanna

Trzecim ważnym elementem wyposażenia łazienki jest wanna. Wprawdzie trudno mówić o jej przynależności do ceramiki łazienkowej, jednak trudno też pominąć ją w takim poradniku. Tym bardziej, że wanny muszą być dopasowane do pomieszczenia.

Standardowo mają od 120 do 200 cm długości i od 70 do 100 cm szerokości. Planując łazienkę należy uwzględnić ich specyficzne rozmiary i dopasować wannę do pomieszczenia, a nie na odwrót. Ale uwaga: na rynku spotykane są także wanny narożne, zaokrąglone, trójkątne a nawet sześciokątne.

Niezależnie od kształtu wanny należy koniecznie dopasować ją do tego, gdzie znajdują się rury odpływowe. Trzeba także pomyśleć o tym, gdzie znajdzie się bateria – na ścianie czy na brzegu wanny. To wszystko lepiej przemyśleć przed wyjściem do sklepu z ceramiką łazienkową.

Źródło
Sklep internetowy lazienki-szydlowski.pl oferujący akcesoria łazienkowe
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com