Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

ANTIKON 2014 Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo

XV Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna

2014-02-22  Autor: Agata Lewandowska   Źródło: Antikon   Kategoria: Wiadomości z kraju

W imieniu Organizatora – SZCZECIN-EXPO Towarzystwa Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego – oraz Współorganizatorów: Ministra Oświaty, Nauki i Kultury Brandenburgii, Ministra Oświaty, Nauki i Kultury Meklemburgii Pomorza Przedniego, Krajowego Urzędu Konserwatora Brandenburgii, Krajowego Urzędu Konserwatora Meklemburgii Pomorza Przedniego, Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków w Szczecinie i Zielonej Górze, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Meklemburgii - Pomorzu Przednim i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą niezmiernie miło mi poinformować, że rozpoczęliśmy przygotowania do XV Polsko-Niemieckiej Konferencji „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2014”. Tegorocznym tematem wiodącym będzie „Kolonizacja fryderycjańska”. Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Europejskim Viadrina / w Collegium Polonicum w Słubicach, w dniach 22-24.09.2014 r.

ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA REFERATÓW PROGRAMOWYCH.

Zgłaszane referaty (maksymalnie 20-minutowe) lub komunikaty (maksymalnie 5-minutowe) powinny dotyczyć zagadnień związanych z kolonizacją fryderycjańską (w cezurze czasowej od ok. 1740 r. po początek XIX w.) ze szczególnym uwzględnieniem ziem pogranicza Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej, Brandenburgii i Meklemburgii. Proponowane referaty winny się koncentrować na analizie form budownictwa ryglowego (także w zakresie roli projektów architektonicznych czy planów ruralistycznych tworzonych na potrzeby kolonizacji), organizacji układów przestrzennych czy innych elementów krajobrazu kulturowego wsi powstałych w tym czasie. Szczególnie zależy nam na opracowaniach dot. tematu kolonizacji fryderycjańskiej w kontekście współczesnej praktyki konserwatorskiej (zagrożenia, możliwości i formy ochrony, działania w zakresie inwentaryzacji i analizy zasobów) czy społecznej (w tym również możliwości adaptacji wytworzonych w trakcie kolonizacji form kulturowych, zwłaszcza architektury ryglowej do wymogów współczesnych). Przedstawione teksty mogą dotyczyć także przemian naturalnego środowiska (wyręby lasów, osuszanie terenów bagiennych czy nadrzecznych, skutków działalności gospodarczej osadników). Interesującym wątkiem byłoby również omówienie nazewnictwa miejscowego (topograficznego) z czasów kolonizacji fryderycjańskiej.

Konferencja powinna obejmować zainicjowana przez króla Fryderyka II w XVIII wieku kolonizacje, jaka miała miejsce na terenach obecnych województw zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz Landów niemieckich: Brandenburgii i Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Wszystkich zainteresowanych wygłoszeniem referatu lub komunikatu podczas konferencji i opublikowaniem go w Materiałach Konferencyjnych (polsko-niemieckie wydawnictwo książkowe z nadanym nr ISBN) prosimy o nadsyłanie tematu wystąpienia wraz z półstronicowym konspektem referatu w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2014 r. Konspekt winien być koniecznie opatrzony imieniem i nazwiskiem autora, nazwą instytucji, którą autor reprezentuje wraz z nazwą piastowanego stanowiska. Proszę także o (bezwzględne) dołączenie danych teleadresowych i krótkiej notki biograficznej autora, przedstawiającej życiorys zawodowy (maks. 5 zdań).

Spośród zebranych konspektów Rada Programowa, złożona ze Współorganizatorów Konferencji, wybierze referaty i komunikaty zakwalifikowane do wygłoszenia podczas konferencji i opublikowania w Materiałach Konferencyjnych. Wszyscy zgłaszający konspekty zostaną powiadomieni o decyzji Rady Programowej do końca kwietnia 2014 r.

Prelegenci, których referaty lub komunikaty zostaną zakwalifikowania do wygłoszenia i publikacji będą zobligowani do nadesłania (w terminach nieprzekraczalnych):

1) dwustronicowego streszczenia referatu do dnia 2. 06. 2014 r. Streszczenia w wersji polsko-niemieckiej (tłumaczenia dokona Organizator) wejdą w skład materiałów konferencyjnych, które otrzyma każdy uczestnik konferencji;

2) całego referatu (dopuszczalna wersja robocza - dla tłumaczy), do dnia 1 września 2014 r.;

3) całego referatu (w wersji ostatecznej – do publikacji w Materiałach Konferencyjnych), do dnia 18 września 2014 r.

Konferencja i podróż studyjna ANTIKON to polsko-niemieckie spotkanie na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego, dyskusja o problemach ratowania, ochrony, popularyzacji i wykorzystania obiektów architektury ryglowej i drewnianej w Europie i na świecie. To niepowtarzalna możliwość współpracy i wymiany poglądów naukowców z praktykami w Niemczech i Polsce. To również forum dyskusyjne, dzięki któremu od zniszczenia i zapomnienia uratowano już parędziesiąt obiektów architektury ryglowej i drewnianej. Projekt ANTIKON od lat przyczynia się do szeroko rozumianej popularyzacji wiedzy wśród właścicieli obiektów ryglowych na temat prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów. Uczestnicy ANTIKONU promują unikalny charakter dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej i ryglowej zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Konferencja ma bogatą historię, cykliczny charakter i odbywa się od 1996 r.

O wielopłaszczyznowości projektu ANTIKON świadczy możliwość spotkania, wymiany poglądów i doświadczeń różnych grup zawodowych i społecznych zainteresowanych losem obiektów architektury ryglowej i ich zachowaniem.

Konferencja ANTIKON skierowana jest do konserwatorów zabytków, etnografów, konserwatorów dzieł sztuki, historyków, przedstawicieli służb nadzoru budowlanego, architektów, urbanistów, projektantów, historyków sztuki, specjalistów z zakresu folklorystyki, sztuki ludowej, twórców ludowych, zarządców i administratorów obiektów zabytkowych, przedstawicieli samorządów terytorialnych, naukowców i studentów architektury, budownictwa, konserwacji zabytków, przedstawicieli firm konserwatorskich, budowlanych i inwestorów.

Kontakt z Organizatorem:

Agata Lewandowska

Dyrektor Biura Zarządu

kom. 607 925 999607 925 999,  tel. 91 831 49 2291 831 49 22, fax. 91 423 94 71, e-mail: agata.lewandowska@szczecin-expo.org

SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego

ul. Dworcowa 19; 70-206 Szczecin


Łączę wyrazy szacunku

Marek Sztark

Prezes Zarządu

SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro