Jak ochraniać rośliny w okresie zimowym?

Poradniki...

17-03-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Castorama   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Zimowy krajobraz jest bardzo urzekający i rozbudzający wyobraźnię, zwłaszcza w ogrodach. Ośnieżone konary drzew niczym baśniowa Królowa śniegu prezentują mroźne pałace. Zwisające tu i ówdzie sople podkreślają charakter i wyjątkowość zimowej aury, tworząc niezapomniane krajobrazy. Śniegowa pierzyna skutecznie chroni śpiące o tej porze rośliny, należy jednak pamiętać, że zima ma także drugą twarz – potrafi niszczyć.

Jak więc chronić rośliny, aby bezpiecznie przetrwały tę porę roku? Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów:

a) Osłony kopcowe – rośliny, które zimują powinny być odpowiednio zabezpieczone przed chłodem, mrozem i śniegiem, należy jednak pamiętać, że pędy i korzenie muszą także oddychać, czyli konieczny jest odpowiedni dopływ powietrza. Jesienią najlepiej osłonić zimujące rośliny ziemne słomą lub obornikiem i przysypać je ziemią. W tej sytuacji śniegowa pierzynka będzie dodatkową ochroną i jednocześnie doskonałą ozdobą.

b) Ochrona drzew – drzewa, zwłaszcza młode, także wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych w porze jesiennej. Pień najlepiej osłonić kukłą ze słomy lub siana i zabezpieczyć folią, uniemożliwiając w ten sposób posiłek dzikim zwierzętom. Starsze drzewa, zwłaszcza owocowe, należy w obrębie pnia wybielić wapnem.

c) Hałdy śnieżne – najczęściej pochodzą z ośnieżania. Zebrany z chodnika śnieg często trafia do ogrodu czy na trawnik, a rośliny tego nie lubią. Zrzucone hałdy śnieżne deformują krzewy, a także zmniejszają dopływ tlenu, powodując jednocześnie marnienie roślin bulwowych i krzewiastych. Bardzo niezdrowa dla roślin jest także sól drogowa, dlatego też należy unikać takich sytuacji, zwracając uwagę na to, by w obrębie roślin był wyłącznie puszysty śnieg.

d) Skorupy lodu i czapy śniegu – zwisające z konarów sople lodu wyglądają efektownie, jednak ich nadmiar niszczy gałązki, powodując ich łamanie. Szkodliwe są także znaczne czapy śniegu, zwłaszcza podczas odwilży, które niejednokrotnie stają się przyczyną pleśni i pojawiających się na roślinach grzybów. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, należy usuwać zalegające na roślinach śnieżne czopy oraz nadmiar lody czy mokrego śniegu.

e) Regularne odśnieżanie – poza osłoną roślin w porze jesiennej, odśnieżanie stanowi podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Odśnieżać można wykorzystując ogrodowe urządzenia mechaniczne, jak również ręcznie.

Zimowy ogród jest piękny, należy jednak pamiętać, że pozostające w ziemi rośliny – podobnie jak każda żyjąca istota – potrzebują odpowiedniej opieki i ochrony. Za pomoc i poświęcony czas rośliny odwdzięczą się po wiosennym przebudzeniu.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com