Jak wymienić osprzęt elektryczny?

Poradniki...

25-06-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: poradnik-budowlany.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Przy okazji remontu mieszkania czy zmiany jego aranżacji, bardzo często okazuje się konieczna wymiana osprzętu elektrycznego. Jak go wymienić w pełni bezpiecznie? Na co warto zwrócić uwagę?

Powodów wymiany osprzętu elektrycznego może być wiele: zmiana funkcjonalności pomieszczenia czy najzwyczajniej niemodny design gniazdek elektrycznych. Przed wymianą osprzętu na nowy, należy jednak dokładnie zapoznać się z posiadaną instalacją. Istotną kwestią są rodzaje włączników, jakie trzeba będzie wymienić. Wbrew pozorom to, czy włącznik jest jedno czy dwubiegunowy może mieć istotne znaczenie dla komfortu korzystania z oświetlenia w domu.

Ważne jest również przemyślenie praktycznego wykorzystania chociażby włączników. Producenci proponują obecnie szereg rozwiązań, z których warto skorzystać. Jednym z nich jest chociażby wariant włącznika podświetlanego, który idealnie sprawdzi się chociażby w ciemnym holu mieszkania czy w piwnicy domu.

Aby wymiana włączników przebiegła sprawnie, przed zakupem należy się również upewnić, jaki rodzaj przewodów został zamontowany w instalacji. Nowsze instalacje posiadają z reguły zaciski bezgwintowe. W starszych jednak może być konieczny zakup włączników posiadających takie zaciski. Warto więc sprawdzić, jakiego rodzaju montowanie powinny mieć włączniki, które chcemy zakupić.

O wiele bardziej skomplikowaną operacją jest zmiana lokalizacji gniazdka elektrycznego. Wówczas konieczne jest wywiercenie nowego miejsca otwornicą. W zależności od posiadanej instalacji (TN-C bądź TN-S) przewód neutralny i ochronny mogą być w jednym kablu lub w dwóch. Warto zwrócić na to uwagę, aby wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo podłączyć nowe gniazdko elektryczne.

Po wskazaniu lokalizacji nowego gniazdka i wycięcia w ścianie miejsca na puszkę, trzeba za pomocą bruzdownicy wywiercić kanały na rurę elektroinstalacyjną, w której zostaną poprowadzone nowe przewody elektryczne. Rura mocowana jest za pomocą budowlanego gipsu. Po wprowadzeniu nowych przewodów, należy je połączyć z istniejącą już instalacją. W tym przypadku istotne znaczenie mają kolory przewodów: żółto-zielony to obwód ochronny, niebieski – neutralny. Przewody powinny zostać połączone za pomocą zacisków bądź specjalnych złączek. Istotne jest również dopasowanie długości przewodów do samego gniazdka.

Montując nowe gniazdko elektryczne, warto pamiętać o wymogu instalacji gniazdka z tzw. uziemieniem (wystającym z gniazdka bolcem). Tylko tego rodzaju gniazdka zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo sieci elektrycznej w domu.

Najważniejszą kwestią związaną ze zmianą osprzętu elektrycznego jest przystąpienie do prac dopiero po wyłączeniu prądu w sieci. Wyłączenie bezpieczników jest konieczne do bezpiecznej wymiany osprzętu elektrycznego. Dlatego przystępując do tego rodzaju prac, warto się upewnić, że w sieci nie przepływa prąd (np. za pomocą specjalnych próbników, które wkłada się do elektrycznego gniazdka).

Źródło
Blog poradnik-budowlany.pl zajmuje się tematyką budowlaną. Znaleźć tu możesz m.in. artykuły poradnikowe, recenzje technologii czy informacje prawne.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com