Co zyskujemy, montując kolektory słoneczne?

Poradniki...

29-10-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.eko-sowa.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Programy rządowe oraz unijne bardzo chętnie wspierają dofinansowaniem inicjatywy związane z zakupem i montażem rozwiązań energooszczędnych oraz pasywnych. Za jeden z nich z pewnością należy uznać panele słoneczne, zwane powszechnie solarami. Moda na to rozwiązanie przybyła z zachodu i trzeba przyznać, że zakorzeniła się dość mocno. Co kryje się pod pojęciem systemu solarnego i dlaczego warto z niego korzystać?

Choć nie brakuje sceptyków, trzeba przyznać, że panele słoneczne cieszą się w Polsce dużym – i stale rosnącym – zainteresowaniem. Dotyczy to szczególnie takich regionów naszego kraju, jak Podkarpacie, Śląsk czy Małopolska, gdzie użytkownicy mogą liczyć na dość wysokie – bo wynoszące blisko 50% kosztów – dotacje do inwestycji. Statystyki pokazują, że w 2010 r. sprzedało się w Polsce prawie 150 tysięcy kolektorów słonecznych, a każdy rok przynosi ponad 150 tys. m2 kolejnych paneli montowanych w naszym kraju, co sprawia, że dość szybko doganiamy pod względem stosowania rozwiązań solarnych takie państwa, jak Niemcy, Austrię czy Norwegię.

 

Jak działają kolektory słoneczne?

Zgodnie z teorią naukowców słonce emituje aż 1023 TW energii, z czego oczywiście znaczna jej część przepada w drodze na Ziemię. Niemniej można z tej gwiazdy zaczerpnąć na tyle dużo energii, by spokojnie ogrzać całe swoje gospodarstwo domowe wraz z wykorzystywaną tam wodą użytkową. A do tego celu służą właśnie kolektory słoneczne. Ich najważniejszym elementem jest absorber – i to właśnie od niego zależy jakość działania danego panelu słonecznego. To on pobiera ze słońca energię, a następnie przetwarza ją w potrzebne ciepło. Najmniej efektywne są zwykłe absorbery – w kolorze czarnym – gdyż te potrafią odbić znaczną część energii, która do nich dociera. Jeśli zaś zastosujemy absorber selektywny, wówczas nawet 95% energii zostanie przetworzone na ciepło. Absorber ogrzewa czynnik grzewczy (np. wodę) przepływający przez kolektor. Płyn ten dostaje się do zasobnika, gdzie oddaje swoje ciepło wodzie użytkowej, a w wersji już ochłodzonej powraca do kolektora, by pobrać kolejną porcję ciepła.

 

Jakie zastosowanie mogą mieć kolektory słoneczne?

Mówiąc ogólnie, kolektory słoneczne służą do tego, by za pomocą odnawialnego źródła energii (w tym wypadku słonecznej) ułatwić proces ogrzewania, zmniejszając koszty i redukując pracę człowieka do minimum. Zobaczmy, co w praktyce może zostać ogrzane za pomocą ciepła pozyskanego z kolektora.

Warto zacząć od tego, że jeszcze przed wyborem, zakupem i montażem systemu solarnego, dobrze jest przeanalizować, do jakiego celu będzie on nam potrzebny. Będzie to miało wpływ na rodzaj zakupionego rozwiązania. Jeśli kupimy panele słoneczne odpowiednie jedynie do ogrzania wody bieżącej, trudno będzie wyciągnąć z nich tyle wydajności, by skutecznie poradziły sobie one także z centralnym ogrzewaniem. A jakie zadania może pełnić instalacja solarna? Są cztery podstawowe warianty przeznaczenia – ogrzewanie samej wody użytkowej; centralne ogrzewanie plus woda użytkowa; woda basenowa plus woda użytkowa oraz centralne ogrzewanie, woda basenowa i woda użytkowa. Znając dokładnie przeznaczenie kolektorów słonecznych, dużo łatwiej będzie dobrać skuteczne rozwiązanie.

 

Artykuł został napisany przy współpracy ze sklepem eko-sowa.pl.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com