Wykład dzisiaj: Bauhaus i jego artyści: László Moholy-Nagy dzisiaj w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

28-04-2008  Autor: [KK]   Źródło: MCK   Kategoria: Wiadomości z kraju

28 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Międzynardowego Centrum Kultury (IV p.) na wykład o wybitnym artyście László Moholy-Nagy i biocentrycznym widzeniu świata. Wygłosi go prof. Olivier Botar, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Manitoba w Kanadzie.

Olivier Botar urodził się w Toronto w rodzinie węgierskich emigrantów. Studiował geografię urbanistyczną na Uniwersytecie Stanu Alberta oraz planowanie miejskie i regionalne na Uniwersytecie w Toronto. Na tej drugiej uczelni studiował oraz doktoryzował się z dziedziny historii sztuki.
Jego głównym obszarem zainteresowań jest modernizm w Europie Środkowej na początku XX w., w szczególności na terenach Węgier i Niemiec. Ponadto prowadzi badania poświęcone zjawisku biocentryzmu w sztuce nowoczesnej. Jest autorem licznych artykułów i monografii (m.in. László Moholy-Nagya) oraz kuratorem wielu wystaw w Kanadzie, na Węgrzech oraz w USA, min. „Technical Detours: the Early Moholy-Nagy Reconsidered” pokazywanej w City University of New York, w Zimmerli Art Museum of Rutgers University, a także w Janus Pannonius Museum w Peczu na Węgrzech oraz od niedawna w Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie.

László Moholy-Nagy (1895–1946) był jednym z najważniejszych artystów związanych z działalnością szkoły nowoczesnego wzornictwa Bauhaus. Ta mieszcząca się w Niemczech placówka była prawdopodobnie najistotniejszą tego typu instytucją w historii sztuki XX w. Moholy-Nagy był również jedną z kluczowych postaci modernistycznej awangardy, twórcą progresywnym, wierzącym w siłę nowoczesnych środków przekazu. Był aktywnym innowatorem w dziedzinie fotografii, typografii, rzeźby, malarstwa oraz wzornictwa przemysłowego. Początki jego pracy w Bauhausie związane były z etapem przemian. Zakończyła się wstępna faza rozwoju szkoły utożsamiana z ekspresjonizmem, a program instytucji otworzył się bardziej na problemy wzornictwa oraz związków sztuki z przemysłem.
W narracjach na temat Bauhausu i awangardy László Moholy-Nagya jest często przedstawiany jako prorok zmechanizowanej, wychwalającej rolę i siłę mediów Utopii. Inni zaś dostrzegają w nim „witalistę”. Pochodzący z Węgier artysta uważał, że aby człowiek potrafił odbierać świat pełnią zmysłów, trzeba go tego nauczyć. Twierdził także, że nadmierna fascynacja techniką może doprowadzić ludzkość pozbawioną duchowego wsparcia do tragedii. Moholy-Nagy uczył, że u źródeł sztuki modernistycznej, która świadomie sięga po możliwości mechanicznej reprodukcji i przedstawia świat w sposób „techniczny”, powinna się znaleźć wiedza płynąca z obserwacji natury.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com