Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak wykonać prace betoniarskie łatwo, szybko i… bez prądu?

Porady i informacje...

2020-01-26  Autor: BAUMIT   Źródło: BAUMIT   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Jest trwały, wytrzymały, w wielu przypadkach niezastąpiony i znany już od czasów starożytnego Rzymu. Beton, bo o nim mowa, na dobre zadomowił się w naszym życiu i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że to niekwestionowany numer jeden wśród materiałów budowlanych. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów wokół nas jest z niego wykonanych.

Podążając jego śladami natkniemy się zarówno na wielkie inwestycje, jak i mniejsze realizacje. Nie trzeba daleko szukać, by go spotkać. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół naszych domów. Murki, słupki, wiaty, grille, donice i inne detale ogrodowe… to tylko początek długiej listy elementów, przy których powstawaniu był obecny.

Dla każdego coś dobrego

Większe ilości betonu dostarczają na place budowy betonomieszarki samochodowe z obrotowym mieszalnikiem, zwane potocznie „gruszkami”. W przypadku zapotrzebowania na mniejsze ilości, niezastąpione są suche mieszanki betonowe oferowane w workach. To rozwiązanie, które doceniają nie tylko profesjonalni wykonawcy, lecz coraz częściej także majsterkowicze, którzy sami podejmują się prac np. w ogrodzie, na działce czy wokół domu. Fabrycznie przygotowane mieszanki gwarantują jednorodność oraz stałą, wysoką wytrzymałość, a przy tym zawierają dodatki ułatwiające obróbkę i są mrozoodporne. Co więcej, gotowe zaprawy występują również w odmianach błyskawicznie wiążących, pomagających przeprowadzić prace w dużo szybszym tempie. Tego typu wyroby posiadają zatem zalety, których najczęściej pozbawione są zaprawy przygotowywane samodzielnie na budowie. Warto również wspomnieć, że produkty w workach są łatwiejsze w transporcie. Problem może pojawić się wówczas, gdy betonowanie (np. montaż słupków) chcemy wykonać w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej, ale i na to technolodzy znaleźli już odpowiedź.

 

Beton montażowy błyskawiczny Baumit Gala Fix

Przykłady zastosowania betonu Baumit Gala Fixw architekturze ogrodowej

Gdzie prąd nie może...

tam odnajdzie się beton montażowy Baumit Gala Fix. Nie tylko błyskawicznie wiąże i jest bardzo łatwy w zastosowaniu, lecz także – co warte podkreślenia – nie wymaga stosowania mieszadeł elektrycznych czy innych urządzeń mieszających. Jest mrozoodporny, dlatego można go bezpiecznie stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie zatem sprawdzi się przy montażu elementów małej architektury, takich jak np. słupki ogrodzeniowe, lampy ogrodowe, ławki, huśtawki, pergole czy altany. Montaż skrzynek pocztowych, suszarek do ubrań, a nawet masztów i znaków informacyjnych oraz drogowych – to zadania, w których również wzorowo zda egzamin. Ale to wciąż nie wszystko co potrafi ten produkt. Z powodzeniem możemy go wykorzystać przy niewielkich pracach betoniarskich oraz naprawczych w domu i ogrodzie oraz wykonywaniu podkładów betonowych, a także do niekonstrukcyjnych napraw betonu, jako zaprawa CC (na cemencie hydraulicznym).
 
Wysyp, zalej i gotowe!

Jeśli chcemy zamocować elementy w gruncie, zacznijmy od przygotowania pod nie wykopu, zwracają uwagę na jego wymiary. Te bowiem powinny być min. 20-30 cm większe we wszystkich kierunkach niż wymiary samego elementu kotwionego. Po zwilżeniu wykopu wodą, możemy rozpocząć wsypywanie mieszanki betonowej. Robimy to 10-centymetrowymi warstwami, aż osiągniemy pożądaną grubość. Każdą z nich polewamy odpowiednią ilością wody (możemy użyć konewki ogrodowej) i czekamy ok. 1 minuty do jej całkowitego wchłonięcia. Na koniec warstwę wierzchnią możemy wyrównać np. kielnią. Zaprawa bardzo szybko wiąże (po ok. 5 minutach od zalania mieszanki wodą), dlatego w trakcie montażu należy kontrolować położenie osadzanego elementu. Jego lekkie obciążanie jest możliwe po ok. 30 minutach, natomiast po ok. 48 godzinach beton osiąga pełną wytrzymałość.

 

1. Wykonać wykop i osadzić mocowany element. Suchą zaprawę wsypywać warstwami o grub. 10 cm.

2. Powoli polewać odpowiednią ilością wody stosując np. konewkę ogrodową.

3. Lekkie obciążanie mocowanego elementu jest możliwe już po ok. 30 minutach



Mieszadło w ruch

Baumit Gala Fix doskonale sprawdzi się również, gdy potrzebujemy zastosować zaprawę betonową w standardowy sposób. Wówczas wystarczy wymieszać suchą mieszankę z określoną ilością wody, używając do tego wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego lub betoniarki. Przygotowaną w ten sposób zaprawę układamy w miejscu zastosowania, nie zapominając o odpowiednim zagęszczeniu i wyrównaniu oraz wygładzeniu bądź zatarciu powierzchni (zależnie od rodzaju prac). Pełne obciążenie wykonanych elementów jest możliwe już po ok. 48 godz., a beton osiąga bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie – powyżej 40 MPa.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zastosowanie Baumit Gala Fix w najprostszej wersji, bez mieszania, czy też w sposób tradycyjny, możemy być pewni, że otrzymamy zaprawę betonową, wiążącą pewnie oraz w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu nasze prace przebiegną szybko  i sprawnie, a ich efekt będzie trwały i zapewniający bezpieczne użytkowanie.

1. Zawartość worka wymieszać z określaną ilością wody do uzyskania jednorodnej mieszanki.

2. Zaraz po wymieszaniu beton ułożyć w przygotowanym miejscu zastosowania.

3. Urabialność świeżej mieszanki wynosi około 10 minut (zależnie od temperatury).

 
 
www.baumit.com 
www.facebook.com/BaumitPolska

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro