Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Mączka bazaltowa w ogrodnictwie - jakie ma zastosowania?

Informacje...

2020-09-11  Autor: sklepdlaogrodu.pl   Źródło: sklepdlaogrodu.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Mączka bazaltowa jest często używana przez profesjonalne gospodarstwa ogrodnicze i nie wszyscy wiedzą, w jakim celu się ją stosuje. Tymczasem każdy właściciel nawet niewielkiego ogródka odniesie dużo korzyści z jej wykorzystywaniu w przydomowej uprawie ulubionych roślin.

Warto poznać jej właściwości oraz korzyści ze stosowania.

Czym jest mączka bazaltowa?

Nazwa słusznie wskazuje, że mączka powstaje ze zmielonej na proch skały bazaltowej. Ma kolor ciemno szary, ciemniejący pod wpływem wody do koloru litej skały macierzystej, czyli bazaltu.

Bazalt jest skałą kopalnianą, więc w 100% naturalną. Zawiera dużo minerałów, przede wszystkim:

  • tlenek krzemu (nawet 50%)
  • wapń
  • magnez
  • potas
  • glin
  • mangan
  • cynk
  • żelazo i wiele innych.

Skład mączki bazaltowej może się nieco różnić w zależności od miejsca wydobycia.

Jakie ma zastosowanie mączka bazaltowa w ogrodnictwie?

Sproszkowany bazalt ma wszechstronne zastosowanie i warte rozpowszechnienia nie tylko ze względu na naturalne pochodzenie, czyli nie niszczące środowiska biologicznego.

Wszechstronny nawóz ogrodniczy

Wysoka zawartość krzemu powoduje, że rośliny podsypane mączką bazaltową rosną silne i zdrowe. Pod wpływem wilgoci mikro i makroelementy zawarte w mączce bazaltowej stopniowo się uwalniają, stąd można uznać, że mączka jest nawozem o przedłużonym działaniu. Ze względu na czystość biologiczną jest powszechnie używana w uprawie roślin z certyfikatem ekologiczności. Ma odczyn zasadowy, więc nadaje się do uprawy większości roślin. Jako nawóz ma zastosowanie w uprawie szklarniowej, warzyw, krzewów owocowych, kwiatów i ziół.

W uprawie domowej kwiatów doniczkowych również doskonale wpływa na piękny wzrost roślin, chroniąc je jednocześnie przed szkodnikami.

Mączka do trawnika

Warto mączkę bazaltową dodać do podłoża przed wysianiem trawnika. Nie tylko wzbogaci glebę w niezbędne minerały, lecz także jej higroskopijne właściwości pomogą w utrzymaniu wilgoci, szczególnie w pierwszym okresie wegetacji kiełków trawy. Mączką można również wzmacniać już wyrośnięty trawnik jako wzmocnienie w okresie intensywnego wzrostu oraz również zatrzymanie wody blisko powierzchni.

Ochrona przed szkodnikami roślin

Oprószanie mączką roślin przeciwdziała osiadaniu na nich mszyc i innych szkodników. Warto jednak pamiętać, że ta metoda zwalczania mszyc jest szczególnie polecana w warunkach domowych, gdyż w przypadku roślin ogrodowych może niszczyć pożyteczne owady zapylające. Rozpylanie mączką roślin należy wówczas stosować tak, jak w przypadku środków owadobójczych - tylko w okresie, kiedy na roślinach nie ma pszczół. Spłukanie mączki z roślin wodą dodatkowo je odżywi. Zawarta w mączce krzemionka chroni rośliny przed wieloma chorobami - pleśnią, grzybami i innymi patogenami roślinnymi.

Bariera przed ślimakami

Ślimaki to plaga przydomowych ogródków. Wysypanie małych obwódek z mączki bazaltowej stanowi skuteczną zaporę anty-ślimakową, gdyż zawiera ona miedź, której ślimaki nie lubią. Ponadto, pylista formuła mączki nie pozwala ślimakom na poruszanie się.

Utrzymanie wilgoci w glebie

Pylista formuła mączki pozwala za zatrzymywanie wilgoci, która nie wchłania się tak szybko w głębsze warstwy ziemi, utrzymując odpowiednią wilgotność w warstwach systemów korzeniowych roślin ogrodowych. Dysponując tą wiedzą, warto ziemię w miejscu sadzenia roślin wymieszać z mączką ogrodową, by zapewnić zieleni odpowiednio wilgotne podłoże.

Skała bazaltowa w formie granulatu

Oprócz mączki, można zastosować również granulat bazaltowy. Szczególnie jest to zalecane w uprawie domowych roślin doniczkowych. Ziemia zmieszana z granulatem jest przepuszczalna i napowietrzona, a z granulatu, podobnie, jak z mączki stopniowo uwalniają się wszystkie niezbędne minerały. Dodatkowo, rośliny są chronione wzmacniającym działaniem krzemionki przed mszycami i mączlikiem szklarniowym. Granulat można stosować również jako drenaż na spodach doniczek.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro