Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Już wkrótce hiszpański mistrz designu w Polsce

Spotkania hiszpańskim designerem Ramónem Benedito

2008-08-25  Autor: Monika Bieda, Marta Jasińska   Źródło: S4   Kategoria: Wiadomości z kraju

W listopadzie bieżącego roku odbędzie się cykl spotkań ze znanym na świecie hiszpańskim designerem Ramónem Benedito. Projektant odwiedzi kolejno Warszawę, Kraków i Cieszyn, gdzie wygłosi wykłady poświęcone sztuce designu, architekturze Hiszpanii, podzieli się również doświadczeniami z własnego warsztatu twórczego. Spotkania dedykowane są przede wszystkim architektom, designerom, projektantom wnętrz, a także studentom kierunków architektonicznych i artystycznych, związanych z projektowaniem wnętrz oraz sztuką użytkową. Będzie im towarzyszła wystawa realizacji projektanta.

Design w światowym wydaniu

Ramón Benedito jest jednym z najznakomitszych współczesnych designerów. Zdobył kilkanaście nagród w dziedzinie projektowania użytkowego, w tym – w 1992 roku – prestiżową Narodową Nagrodę za Wzornictwo (Premio Nacional de Diseño), która stanowi najwyższe wyróżnienie przyznawane w hiszpańskim świecie designu. Uczestniczył również w wielu prestiżowych wystawach o międzynarodowym znaczeniu. Jest związany ze słynną barcelońską Szkołą Projektowania Elisava – jedną z najbardziej znanych i innowacyjnych hiszpańskich uczelni kształcących projektantów.

Ramón Benedito zapisał się w historii sztuki użytkowej jako jeden z założycieli eksperymentalnej grupy designerskiej Transatlantic, która wyróżniła się dużym zaangażowaniem w temacie technologii używanych w projektach. W 1973 roku założył natomiast funkcjonujące do dzisiaj studio projektowe Benedito Design, zajmujące się projektowaniem elementów wyposażenia domów, urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego, urządzeń przemysłowych oraz oświetlenia.

Hiszpański designer zasłynął umiejętnością łączenia surowych zasad funkcjonalności z finezją. Jego dzieła charakteryzują się minimalistyczną formą a jednocześnie subtelną elegancją i stylem. Zakres prac Ramóna Benedito jest niezwykle szeroki – od stylowych mebli po telefony, od ekspresu do kawy po samochód.

Sztuka w naszym wnętrzu
Ramón Benedito odwiedzi Polskę na zaproszenie firmy ROCA, dla której zaprojektował m.in. serię mebli i ceramiki łazienkowej HALL, Happening oraz wiele typów umywalek. Twórczość hiszpańskiego designera idealnie wpisuje się w misję firmy ROCA, która promuje nowoczesne wzornictwo. To, co wyróżnia produkty firmy z szeregu innych ofert, to połączenie trendów współczesnej sztuki użytkowej z funkcjonalnością. ROCA wypracowała własny, unikalny charakter i cieszy się powodzeniem jako marka promująca jakość i oryginalne wzornictwo. Firma chce wspierać środowisko projektantów i architektów między innymi poprzez cykl wykładów i warsztatów, dzielić się swoim warsztatem i doświadczeniami z branżą, zarażać ideą przemyślanego, pięknego wzornictwa przedmiotów użytkowych, które nas otaczają każdego dnia. Firma została wyróżniona Narodową Nagrodą za Wzornictwo 2002 (Premio Nacional de Diseño 2002), co najlepiej świadczy o jej bliskich związkach z designerami najwyższej klasy. ROCA zajmuje pozycję lidera na rynku – pozostaje jedną z najpopularniejszych firm z wyposażeniem łazienkowym, a pod względem ilości wytwarzanej ceramiki jest największym na świecie jej producentem. 

Spotkania z designem
Spotkania z Ramónem Benedito odbędą się w Warszawie, Krakowie i Cieszynie. To wyjątkowa okazja, by poznać światowej klasy designera i porozmawiać o jego doświadczeniach zawodowych. Konferencjom z udziałem Ramóna Benedito będą w każdym mieście towarzyszyły wystawy jego twórczości, które pozwolą zobaczyć, jak słynny projektant swoje idee artystyczne wciela w życie. Na każde z prestiżowych spotkań zapraszamy przede wszystkim architektów, designerów, projektantów wnętrz oraz studentów kształcących się w tych kierunkach. Wszyscy zainteresowani mogą otrzymać zaproszenia – szczegółowe informacje na ten temat będą sukcesywnie przekazywane, w miarę zbliżania się terminu spotkań.

Wizyta Ramóna Benedito stanie się z pewnością dobrą okazją do szerokiej dyskusji na temat najnowszych trendów w projektowaniu i designie, a także funkcji, jaką ma pełnić współczesna sztuka użytkowa w naszym codziennym życiu.

Terminy:
Warszawa - 20.11
Kraków - 21.11
Cieszyn 22 i 23. 11

Tematy wystąpień:
Warszawa i Kraków:
wykład “100 lat designu barcelońskiego” traktujący o najbardziej charakterystycznych budynkach i elementach architektury miejskiej Barcelony (np.: Casa Batllo)
Cieszyn:  Wykłady będą wzbogacone o prezentację pt. “Formy przemysłowe”, dzięki której zobaczymy wydruki  projektów i zdjęcia gotowych wyrobów dotyczące sposobów i technik projektowania, podejścia do nowych zastosowań znanych produktów. Poza tym zaplanowana jest dyskusja warsztatowa “Nowa kultura łazienki” traktująca o zmianach tendencji w użytkowaniu łazienki.

Spotkania te nie są objęte Patronatem Medialnym W-A.pl.

Projekty Ramona Benedito:

Domofon Halo
Klient: Fermax
2006

Doniczka
Klient: Masgabana
2006

Fiore (lampa)
Klient: Grok
2008

Ławka Sistema Uno
Klient: Kron
2000

Sztuka na co dzień
Ramón Benedito


Ramón Benedito należy do najznakomitszych współczesnych designerów. Przedmioty codziennego użytku przemienia w sztukę. Hiszpański designer zdobył kilkanaście nagród w dziedzinie projektowania użytkowego oraz był uczestnikiem wielu prestiżowych wystaw o międzynarodowym znaczeniu. Ale przede wszystkim przemienił liczne wnętrza mieszkalne i przestrzeń publiczną w miejsca niezwykłe: oryginalne a zarazem komfortowe.


Benedito urodził się w 1949 roku w Barcelonie. Studiował w słynnej barcelońskiej Szkole Designu Elisava. Na początku swojej kariery jako tworzywa do swoich prac używał plastiku, jednak w latach 80. zajął się projektowaniem przedmiotów dla branży telekomunikacyjnej i mikroelektroniki. Jego twórczość – dzięki nietypowemu połączeniu delikatności i rygorystycznych zasad – zaczęła być dostrzegana na całym świecie.
W 1973 roku założył funckjonujące do dzisiaj studio projektowe Benedito Design, zajmujące się projektowaniem elementów wyposażenia domów, urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego, narzędzi technicznych i naukowych oraz oświetlenia. W 1984 roku razem z Josepem Puigem i Lluísem Morillasem, Benedito stworzył eksperymentatorski zespół designerski Transatlantic. W latach 80. artyści ci stanowili grupę bezkompromisowych osobowości w świecie hiszpańskiej sztuki designu. Grupa rozpadła się w 1989 roku, ale Benedito w swojej dalszej karierze był wierny jej ideom: nieustannym poszukiwaniom i eksperymentowaniu z formą.
Dokonania hiszpańskiego designera obejmują niezwykle szeroki i bardzo zróżnicowany zakres przykładów – od stylowych mebli po telefony, od ekspresu do kawy po samochód. Jednak niezależnie od rodzaju tworzonego przedmiotu, bez względu na stosowaną dawkę finezji i wyobraźni artysta zawsze kierował się zasadą dyscypliny formalnej i funkcjonalności. Każda składowa procesu projektowania była obliczona na jak najlepsze spełnianie zaplanowanej roli przez przedmiot – w końcu – użytkowy. Hiszpańskiemu designerowi udało się w swoich pracach połączyć finezję z funkcjonalnością.
Twórczość Ramóna Benedito została prędko dostrzeżona, już w 1982 roku autora uhonorowano cenną Premio a la Innovación Tecnológica w kategorii design przemysłowy, w 1991 roku – Premio Valencia Innovación. W latach 1986, 1995, 1997 i 2000 zdobył nagrodę prestiżowego stowarzyszenia projektantów ADI-FAD. Ukoronowaniem serii wyróżnień była Narodowa Nagroda za Wzornictwo (Premio Nacional de Diseño) – najwyższe wyróżnienie w hiszpańskim świecie designu, które otrzymał w 1992 roku. Benedito wykłada na wielu znanych i prestiżowych uczelniach oraz w szkołach projektowania, jak Eina, Elisava, BCD (Barcelona Center of Design), Escuela de Artes y Técnicas de la Moda oraz UPC (Politechnical University of Catalonia). Jest także uczestnikiem licznych międzynarodowych seminariów i konferencji naukowych. Spośród jego osiągnięć należy wymienić również członkowstwo w zarządzie ADP (Association of Professional Designers) oraz w Komitecie Naukowym Istituto Europeo di Design. Prace tego artysty można podziwiać w wielu galeriach na całym świecie, a także cieszyć się nimi we wnętrzach mieszkalnych.
Benedito pracował z licznymi firmami, m.in. Xerox i Carlsberg, jednak największe znaczenie dla jego kariery miała współpraca z firmą ROCA, dla której wykonał kilka projektów obecnie bardzo popularnych produktów, w tym serie ceramiki sanitarnej HALL i Happening, kolumny do hydromasażu Aquakit, umywalki: Kalahari, Fontana, Bol, Mohave, Diverta, Espacio, Coral, kolumnę do hydromasażu ET oraz nowoczesne serie baterii: Moai i Targa. Jak twierdzi sam Benedito, projektowanie dla firmy ROCA opiera się na poszukiwaniu poetyckiej i emocjonalnej doskonałości w przedmiotach codziennego użytku. Najcenniejszym źródłem inspiracji dla artysty pozostaje otaczający świat – zmienny, pędzący naprzód, a także rytm naszego życia – coraz szybszy i wymagający elastyczności, funkcjonalności, lecz jednocześnie łaknący piękna i estetyki. Efekt jego działań stanowią nowoczesne meble i sprzęty – minimalistyczne w swej formie, opierające się na prostym koncepcie, a zarazem oryginalne i nadające niepowtarzalny charakter każdemu wnętrzu, w którym zagoszczą.
Talent i doświadczenie Ramóna Benedito wykorzystywane są przez firmę ROCA nie tylko w projektowaniu coraz to nowych form użytkowych, w upiększaniu wnętrz naszych mieszkań, ale także w celu propagowania sztuki designu w najlepszym wydaniu w różnych krajach, do których hiszpański designer jest zapraszany, by wygłoszać wykłady. W ten sposób spełnia misję twórczą i wprowadza w życie hasło, które od początku przyświeca jego pracy: „Rozwój umożliwia ogólnoświatowe rozumienie otoczenia”.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro