Nabór do projektu Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania

Program

15-01-2009  Autor: Marianna Dobkowska   Źródło: Center for Contemporary Art Ujazdowski Castle   Kategoria: Konkursy, nagrody

Program a-i-r laboratory ogłasza nabór artystów i designerów do udziału w projekcie Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania.

W projekcie wezmą udział dwa zespoły, polski, który będzie pracował w Norwegii oraz norweski, który będzie pracował w Polsce. Oba zespoły spędzą co najmniej 2 miesiące na pobytach twórczych, gdzie będą poszukiwać elementów studia idealnego oraz konkretnych rozwiązań dla przestrzeni, którymi dysponują ośrodki pobytów twórczych dla artystów. Istotnym elementem tego projektu będzie część badawcza, pozwalająca na rozpoznanie charakteru współczesnej pracy twórczej, wymogów rezydencji artystycznych, a także lokalnych tradycji projektowania i użytkowania przedmiotów oraz przestrzeni. Projekt będzie trwał do końca 2010 roku, kiedy to jego efekty zostaną pokazane podczas wystawy w CSW Zamek Ujazdowski i w nkd Dale.

Już w marcu odbędą się polsko-norweskie warsztaty prowadzone przez liderów projektu: Tomka Rygalika www.tomekrygalik.com i Oscara Naruda www.oscarnarud.com, z udziałem zaproszonych gości.

Open call:
Szukamy osób otwartych na eksperymenty konceptualne i warsztatowe, zaradnych, którym nie jest obca idea ”zrób to sam” i intensywna praca. Na zgłoszenia (portfolio i cv w języku angielskim) czekamy do 31.01.2009.

Więcej informacji, szczegółowy kalendarz i opis warunków udziału na stronie:
www.design-in-residence.org

Kontakt: open@design-in-residence.org

Projekt
Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania. Alternative Design Strategies to dwuletni projekt artystyczny, oparty na współpracy polskich i norweskich projektantów, łączący badania nad lokalnymi tradycjami sztuki użytkowej ze współczesną kulturą projektowania i najnowszą technologią produkcji.

Miejscem pracy artystów będą instytucje prowadzące z sukcesem międzynarodowe programy pobytów twórczych (artist-in-residence programmes): program artists-in-residence laboratory w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i nkd – nordic artists’s center w Dale (Norwegia).

Projekt łączy badania nad tradycjami sztuki użytkowej ze współczesnymi strategiami projektowania. Opiera się na współpracy pomiędzy polskimi i norweskimi projektantami oraz artystami, którzy będą tworzyć rozwiązania dla przestrzeni artystycznych rezydencji. Czteroosobowe zespoły: polski, który będzie pracował w Norwegii oraz norweski, który będzie pracował w Polsce, będą poszukiwać elementów studia idealnego. Takiego, które służy różnorodnej pracy twórczej, jaka może odbywać się w pracowni i jej otoczeniu. Istotnym elementem projektu jest część badawcza, pozwalająca na rozpoznanie charakteru współczesnej pracy twórczej, wymogów rezydencji artystycznych i podręcznej kreatywności. Doświadczenia artystów i designerów będą uzupełnione o wiedzę i umiejętności lokalnych przedsiębiorców oraz rzemieślników.

W procesie badawczym dwóch zespołów designerów z Polski i Norwegii zostaną stworzone prototypy wyposażenia pracowni artystycznych lub ich otoczenia dla nkd Dale i nowych studiów programu artists-in-residence laboratory w budynku Arsenału CSW.

Projekt zakłada realizację działań na kilku płaszczyznach: od badań, etapu projektowego, produkcji, dokumentacji oraz prezentacji efektów, aż po używanie zaprojektowanych przestrzeni.

Przez cały czas trwania projektu zbierana będzie dokumentacja badań, która wydana w formie publikacji będzie służyć jako podręcznik dla artystów, designerów, studentów szkół artystycznych i historyków sztuki, zainteresowanych współczesnym designem, zakorzenionym w lokalnych tradycjach.

Efektem projektu, będzie prezentacja norweskiej i polskiej publiczności wyposażonych w prototypy pracowni artystycznych, odpowiednio w nkd w Dale i w budynku Arsenału w Warszawie. Celem projektu jest by te nowoczesne, lecz oparte na badaniu tradycji wnętrza możliwie najlepiej odpowiadały potrzebom kolejnych artystów rezydentów zaś wypracowane w trakcie projektu strategie stały się punktem odniesienia i źródłem inspiracji dla innych projektantów.

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Kalendarz

2009

20-22 marca 2009

Polsko-Norweskie Warsztaty Projektowania w budynku Arsenału CSW. Warsztaty pod hasłem lokalnych wzorów podręcznej kreatywności w odniesieniu do designu poprowadzą Tomek Rygalik i Oscar Narud
W warsztatach weźmie udział 12 młodych designerów z Polski i 12 z Norwegii

Nabór na podstawie portfolio (ilustracje, CV i tekst w języku angielskim):
open@desing-in-residence.org

Program:
20 marca
g. 10-12 wycieczka po Warszawie dla uczestników warsztatów śladami polskich tradycji projektowania oraz warszawskich kuriozów
g. 14-19.30 otwarte wykłady z udziałem zaproszonych gości (szczegóły wkrótce)

21- 22 marca
warsztaty

15 czerwca – 15 lipca 2009
Pobyty Badawcze grup projektowych w Polsce i Norwegii, poświęcone badaniu tradycji projektowych obu krajów. W tym czasie uczestnicy grupy polskiej odbędą pobyt twórczy w nkd Dale pod opieką Oscara Naruda, zaś grupa norweska będzie pracowała w CSW w Warszawie pod okiem Tomka Rygalika. Designerzy zapoznają się z przestrzeniami pracowni oraz będą szukać rozwiązań dla studiów w nkd Dale oraz w budynku Arsenału CSW. Będą się także zastanawiać nad funkcją pracowni artystycznej i jej otoczenia.

16 listopada – 22 listopada 2009
Warsztaty Projektowe w nkd Dale w Norwegii, w których wezmą udział obie grupy.
Designerzy będą konsultowali ze sobą i z liderami wypracowane podczas pobytów badawczych pomysły.

2010

styczeń - marzec 2010
Pobyty Produkcyjne grup projektowych w Polsce i Norwegii.
W tym czasie obie grupy będą mogły skonfrontować swoje pomysły z lokalną specyfiką produkcji. Projekty będą kończone pod kątem oddania ich do produkcji prototypów.
W ramach dni otwartej pracowni będzie można spotkać się z uczestnikami projektu oraz poznać ich wcześniejsze prace.

Kwiecień -  sierpień 2010
W tym okresie powstaną właściwe obiekty. Ich wytwarzanie będzie nadzorowane przez menadżerów produkcji oraz liderów grup. Designerzy będą mogli w tym czasie podróżować do miejsc, w których będą powstawać elementy wyposażenia. Przy produkcji chcemy skorzystać z doświadczeń lokalnego przemysłu i rzemiosła

Październik 2010
Efekt końcowy pracy zespołów designerskich zostanie pokazany na wystawach w CSW i w nkd. Prezentacji będzie towarzyszyć katalog dokumentujący przebieg całego projektu.

Organizatorzy

artists-in-residence laboratory
www.csw.art.pl/a-i-r

Nordic Artists’ Centre, Dale
www.nkdale.no

artists-in-residence laboratory
w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Zajmujemy się organizacją pobytów twórczych artystów zagranicznych w CSW oraz promocją polskich artystów za granicą, umożliwiając im wyjazdy do partnerskich instytucji na świecie w ramach dwustronnej wymiany.

Obecnie a-i-r laboratory może gościć jednocześnie dwóch artystów. Pracownie mogą służyć zarówno artystom posługującym się tradycyjnymi technikami, jak i tym, którzy wykorzystują nowe techniki medialne.
Prezentacje prac goszczących u nas artystów są włączane do programu CSW w formie wykładów, projekcji, dyskusji, wystaw i performances. Zachęcamy artystów do pracy w przestrzeni publicznej. Współpracujemy także z niezależnymi galeriami.

W przylegającym do Zamku Ujazdowskiego rewitalizowanym obecnie budynku dawnego arsenału, zwanym Laboratorium, powstają nowe przestrzenie, które staną się miejscem pracy i spotkań artystów najmłodszego pokolenia. Znajdą tam także miejsce nowe studia programu a-i-r laboratory. Dzięki temu nasz program obejmie też twórców innych dyscyplin – kuratorów, designerów.

Wśród naszych partnerów są m.in.: Akademia Schloss Solitude, Stuttgart; Art-in-General, Nowy Jork; FACT, Liverpool; sala rekalde, Bilbao; Galeria Nuova, Bukareszt; Futura, Praga; HIAP, Helsinki; Headlands Center for the Arts, San Francisco; Location One, Nowy Jork; NKD, Dale. Jesteśmy członkiem sieci Res Artis.

Nordic Artists’ Centre, Dale

nkd - Nordic Artists’ Centre w Dale jest jedną z wiodących skandynawskich instytucji specjalizujących się w organizacji i realizacji pobytów twórczych dla artystów wizualnych i designerów. Celem programu nkd jest stymulacja międzynarodowych kontaktów. Centrum usytuowane jest w malowniczym i naturalnym otoczeniu na zachodnim wybrzeży Norwegii, pomiędzy Bergen i Ålesund. Działalnośc instytucji finansowana jest przez Ministerstwo Kultury Norwegii.

Projekt architektoniczny nkd autorstwa Haga & Grov, wyłoniony w ramach konkursu w 1992 roku, był prezentowany w wielu albumach i magazynach architektonicznych, został także uhonorowany prestiżową norweską nagrodą Houen.
Centrum składa się z kilku budynków: studio/warsztatu ( 670 m2), pięciu domów dla artystów (56-91 m2) oraz Project House i oferuje stypendia dla 19 artystów rocznie.

Uczestnicy

Kuratorki ze strony CSW: Marianna Dobkowska, Ika Sienkiewicz-Nowacka
Kurator ze strony nkd: Markus Degerman
Współpraca: Anna Ptak, Ula Siemion
Fundraising: Agnieszka Sosnowska

Lider polskiej grupy projektowej:Tomek Rygalik www.tomekrygalik.com
Lider norweskiej grupy projektowej: Oscar Narud www.oscarnarud.com
Redakcja katalogu: Martin Braathen

Webmaster: Bartosz Stawiarski
Identyfikacja graficzna: Marianna Dobkowska, Krzysztof Bielecki

Kontakt

Open call | open@design-in-residence.org
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
02-467 Warszawa, ul. Jazdów 2
tel.: +48 22 628 12 71/3
fax: +48 22 628 95 50
www.csw.art.pl
artists-in-residence laboratory
tel.: +48 22 628 12 71/3 ext.131
www.csw.art.pl/a-i-r
air@csw.art.pl
Kuratorki artists-in-residence laboratory:
Ika Sienkiewicz-Nowacka | ika@csw.art.pl
Marianna Dobkowska | marianka@csw.art.pl

nordic artists' centre
N-6963 Dale NORWAY
tel.: +47 5773 7220
nordisk.kunst@c2i.net
Dyrektor: Markus Degerman | director.nkd@c2i.net
Koordynator: Jasmina Bosnjak | nordisk.kunst@c2i.net

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com