Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Sufity podwieszane – najnowsze trendy w architekturze

Sufity podwieszane w architekturze

2009-06-02  Autor: Aleksandra Michniewicz   Źródło: Rockfon   Kategoria: Wiadomości z kraju

Sufity, które stanowią dużą część powierzchni budynku, są zazwyczaj postrzegane wyłącznie w kategorii powierzchni użytkowej. Tak jednak nie jest. Najnowsza publikacja firmy Rockfon pt. ''Sufity podwieszane w architekturze'' ukazuje, w jaki sposób sufity mogą być integralną częścią nowoczesnej architektury, a nawet jej inspiracją.

Wydawnictwo „Sufity podwieszane w architekturze” to źródło inspiracji zarówno dla architektów, jaki i projektantów zaangażowanych w proces tworzenia oraz aranżacji wnętrz obiektów komercyjnych. Publikacja zawiera 15 wyselekcjonowanych realizacji o niebanalnej architekturze zarówno bryły, jak i wnętrz. Przedstawia odważne i nowoczesne rozwiązania sufitów podwieszanych wypracowane przez wiodących europejskich architektów.

„Celem publikacji jest obalenie stereotypu, że sufity podwieszane stanowią jedynie element konstrukcyjny budynku. Chcielibyśmy udowodnić, że są one niezwykle ważną częścią designu, wpisującą się w całościową wizję architektoniczną” - mówi Agnieszka Miszta, Regionalny Szef Marketingu na Europę Centralną i Wschodnią - „Przedstawiając wybrane obiekty, zwracamy uwagę architektów na sufit, jako nieodłączny element projektu architektonicznego.”

Jak komentuje Lidia Klein, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie: „Sufity maja znaczenie!” - tym stwierdzeniem Hermana Voortmana, dyrektora generalnego grupy Rockfon, rozpoczyna się publikacja „Sufity podwieszane w architekturze”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Sufity nie tylko mają znaczenie, ale jako elementy konstrukcyjne i umożliwiające prawidłową akustykę – są niezbędne. Książka Rockfon jest interesująca jednak nie dlatego, że pokazuje ich walory funkcjonalne ale przede wszystkim wychodzi poza nie. Sufit nie tylko wycisza wnętrze czy pozwala ukryć jego niechciane elementy. Może także stanowić integralny, lub wręcz dominujący element wystroju. Ocieplić
i ożywić wnętrze poprzez działanie nasyconym, intensywnym kolorem - jak w Pałacu Pokoju w Hadze. Przykuwać uwagę swoją ciekawą formą - jak w Salonie Mobalpa w Paryżu. Może nawet pełnić rolę komunikacyjną - jak w budynku poczty w Apeldoorn. Nowoczesne, a jednocześnie ponadczasowe realizacje europejskich obiektów, które przedstawione są w książce „Sufity podwieszane w architekturze”, są żywym dowodem na to, że – „sufit rzeczywiście ma znaczenie!”

O Rockfon
Rockfon rozwija systemy sufitów podwieszanych dla obiektów nowych jak i tych, objętych renowacją. Sufity Rockfon znane są z nowoczesnego designu i estetyki, łatwego montażu oraz własności akustycznych i ogniowych. Tworzą optymalny klimat wewnętrzny pomieszczeń podnosząc standard budynków. Stosowane są w różnych, również bardzo wymagających typach budynków takich jak: biurowe, handlowe i rekreacyjne oraz obiekty służby zdrowia i przemysłowe. Sufity podwieszane Rockfon wspierają pracę instalatorów i stanowią źródło inspiracji dla architektów.

Rockfon jest częścią Grupy Rockwool, największego na świecie producenta wyrobów ze skalnej wełny mineralnej. Produkty marki produkowane są w fabrykach Holandii, Francji i Polsce – w Cigacicach. Więcej informacji na temat firmy Rockfon: www.rockfon.pl

Budynek Poczty, Apeldoorn, Holandia

Poczta Holenderska, Postkantoren BV Nederland, szukała sposobu na umieszczenie rysunków na suficie. Po obejrzeniu nadrukowywanych sufitów Rockfon podjęto decyzję, że właśnie ten typ sufitów zostanie wykorzystany w modernizowanych budynkach poczty. Punktem wyjścia była podwieszana wyspa sufitowa z nadrukowaną „mapą drogową”.

Projektowanie oraz wykonanie paneli sufitowych tego typu nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należało stworzyć plik, którego wydruk musiał dokładnie odzwierciedlać efekt końcowy, zadowalający Postkantoren BV. Kierunek ułożenia oraz wykończenie krawędzi paneli Sonar D, wymagał specjalnego nadzoru podczas montażu. Wymagało to obszernych konsultacji w zakresie ustawienia konstrukcji nośnej oraz kierunku nadruku na panelach. Wszystkie panele zostały ostatecznie ponumerowane
i zamontowane w ściśle określony sposób, dzięki czemu owa mapa drogowa została prawidłowo odwzorowana.

Pałac Pokoju, Haga, Holandia

Nowe skrzydło Pałacu Pokoju w Hadze otwarto w dniu 18 stycznia 2007 roku. W skład wielofunkcyjnego kompleksu o powierzchni 7.000 metrów kwadratowych wchodzą: biblioteka, czytelnia, audytorium, pomieszczenia zarezerwowane dla Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości oraz Trybunału Arbitrażowego. Konstrukcja nowego skrzydła Pałacu powstała w oparciu o trzy kształty geometryczne: prostokąt, trójkąt oraz elipsę, które łączą nowoczesne materiały budowlane z szacunkiem dla historii.

Podczas projektowania obiektu architekci z biura bd architectuur musieli zwrócić szczególną uwagę na kwestie akustyki, wynikające z planowanej funkcji budynku oraz konieczności użycia materiałów twardych. Względy estetyczne były tu równie istotne. Wielofunkcyjny hol wymagał zamontowania sufitu
o dużym współczynniku pochłaniania dźwięku. Sufit miał być także bezspoinowy, stabilny, z możliwością wykorzystania koloru – z tych właśnie powodów wybór padł na sufit Rockfon Mono Acoustic. Sufit w holu został zaprojektowany w czterech różnych barwach. Pod względem kolorystyki szare powierzchnie parteru świetnie komponują się z metalowymi elementami dekoracji czytelni. Czerwone sufity są idealnie dopasowane do dzieł sztuki regionalnej zdobiących jedną ze ścian. Sufit w kolorze żółtym przechodzi - bez zmiany koloru - w sufit zewnętrzny poprzez szklaną ścianę frontową. Podobnie dzieje się
w przypadku sufitu fioletowego, który wystaje na zewnątrz fasady jak kawałek ciasta.

Salon Mobalpa, Paryż, Francja

Zlokalizowany w samym centrum Paryża salon wystawienniczy „Espace Mobalpa” oferuje rozwiązania dla kuchni, łazienek oraz artykuły dekoracyjne. Salon mieszczący się w tradycyjnym budynku Haussman został przekształcony przez architektów z firmy Patriarche & Co w bardzo współczesne otoczenie. Architektura wnętrza została dokładnie przemyślana przez zespól projektantów z Mobalpa współpracujących z renomowanym biurem TBWA. Unikatowy showroom w innowacyjny i dynamiczny sposób prezentuje ofertę Mobalpa poprzez niezwykle atrakcyjną wizualnie przestrzeń i wykorzystanie cyfrowej sygnalizacji.

Aby jeszcze bardziej podkreślić walory estetyczne wnętrza zainstalowano w systemie wyspowym ponad 1.300 metrów kwadratowych systemu Rockfon Mono Acoustic. Sufit monolityczny Mono Acoustic, dzięki wysokiej estetyce rozwiązania połączonej z jego najwyższymi parametrami akustycznymi, idealnie współgra z architekturą projektu.

Redakcja Le Monde, Paryż, Francja

W 2005 roku siedziba redakcji francuskiego dziennika „Le Monde” została przeniesiona do nowej siedziby. Bezbarwny budynek z lat siedemdziesiątych został przebudowany wg projektu Christiana de Portzamparca, słynnego francuskiego architekta i urbanisty – zmieniając się w nowoczesny biurowiec
o oryginalnym charakterze. Projekt de Portzamparca obejmował wszystkie aspekty techniczne, funkcjonalne oraz estetyczne – w tym zastosowane rozwiązania sufitowe.

W pomieszczeniach biurowych zamontowano 12.000 metrów kwadratowych sufitów Rockfon. Głównym kryterium były ich właściwości akustyczne oraz możliwość dostarczenia płyt sufitowych
o niestandardowych wymiarach modularnych i krawędziach – wybrano płyty Rockfon Sonar
w nietypowej krawędzi E15/D i wymiarach modularnych 1500x600mm.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro